A do përkrahet themelimi i Lëvizjes Vetëvendosje si subjekt politik në RMV?!

Picture of INA
INA

05/10/2023

Skena politike shqiptare në Maqedoninë e Veriut kohëve të fundit është bërë mjaft turbulente me themelimin e disa partive të reja, e me paqartësitë programore e politike të cilat i artikulojnë ato, shkruan Almakos.

Më tej thuhet se “meqë kjo konsiderohet si diçka demokratike dhe begati e lirisë së veprimit, atëherë nuk ka fjalë për përzgjedhjen e gjithësecilit në fokusin që vendosin për të bërë në të ardhmen.”

“Mirëpo kur jemi te efikasiteti i këtyre partive në terren duket se çalojnë. Prandaj, disa njohës të mirë të politikës në RMV vlerësojnë se është momenti i duhur që të themelohet Vetëvendosja për Maqedoni, me njerëz të rinj – por me konceptin tashmë të etabluar e të njohur nga të gjithë shqiptarët, që kjo parti e ka proklamuar për vite me radhë. E një gjë e tillë sipas tyre do të bënte që shtrirja e VV-së në RMV të jetë shumë më e lehtë në gjithë territorin e saj, mirëpo edhe të kapshme për qytetarët – sepse pikat strategjike e programore të VV-së njihen gjerësisht në publik. VV-ja sipas këtyre analistëve politik duhet të themelohet edhe atë sa më shpejtë edhe tek ne, ngase kjo do të sillte një energji dhe impuls për progresin e shoqërisë në përgjithësi, si dhe do të ishte përbashkuese për të gjithë segmentet e shoqërisë për t’u bërë pjesë e saj, sigurisht nëse i përmbahen vlerave kryesore të VV-së “Albiniste”, shkruan Almakos.

TË FUNDIT
4 minuta
Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune
47 minuta
Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj
1 orë
Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro
1 orë
PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror
2 orë
Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës

ME TE LEXUARA

21 orë
Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve
5 orë
Kuvendi do t’i plotësojë vendet e deputetëve të cilët u bënë ministra
1 ditë
Cilat janë prioritet e VLEN-it në këtë Qeveri? Flet deputetja Mimoza Musa
20 orë
Greqia sërish ia kujton veton Maqedonisë së Veriut
4 orë
Maqedonia e Veriut renditet e treta në Evropë sipas shkallës së vdekjeve nga armët e zjarrit
1 ditë
Meta uron Mickoskin: Suksese! Besimplotë se do të jeni shembull frymëzimi
20 orë
Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit
2 ditë
Bekim Qoku: Dhe ja, më në fund, Erdhi dita, Ali opozita
4 orë
Tre të plagosur rëndë nga Maqedonia, vendim i çuditshëm i gjykatës austriake

LEXO MË SHUMË

hristijan mickoski

Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune

Kuvendi parlamenti maqedoni

Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj

permbarues izvrsitel

Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro

Prokuroria

PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror

mbeturina berllok pastrim

Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës

vershime shkup

Në Tetovë dhe Shkup ende po sanohen dëmet nga moti i ligë

Hristijan Mickoski

Mickoski njofton investimin e ri në energjetikë: Sigurohet rrymë për 100 mijë amvisëri, 630 punësime të reja

Qendra për Menaxhimin e Krizave.112

QMK: Shpëtohet një 16-vjeçare nga një humnerë në Strumicë

gjykata

Tre të plagosur rëndë nga Maqedonia, vendim i çuditshëm i gjykatës austriake

INFO

NA NDIQ