A do qëndroj përjetë në krye të BDI? Ali Ahmeti rrëfen kur do të heqë dorë nga politika

ina-online
ina-online

09/01/2024

Kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka deklaruar se pavarsisht sepse qëndron prej vitesh në krye të BDI-së dhe ka udhëhequr forcën politike që ai përfaqëson drejt fitoreve politike, figura e tij nuk është e çimentuar në krye të kësaj force politike.

I ftuar në “Top Story”, Ahmeti tha se deri tani ka respektuar vullnetin e qytetarëve.

Ahmeti: Unë nuk jam në krye të BDI-së në mënyrë të përjetshme. Por edhe dhunshëm nuk kam ardhur në BDI, kam ardhur me votë të lirë dhe mandatin e deputetit e kam fituar me votë të drejtëpërsëdrejtë të qytetarëve. Këtu nuk ka asnjë dyshim që unë kam respektuar vullnetin e qytetarëve.

Rakipllari: A ka garë brenda partisë tuaj? Sepse ju në parim mund të qëndroni pafundsisht në krye të partisë tuaj. Ju keni pasur rezultat në zgjedhje, keni qenë pjesë e qeverisë. Por gjithsesi në hapësirat shqiptare ekziston ky problemi që palët kërkojnë të qëndrojnë për një kohë të gjatë në krye të partisë.

Ahmeti: Jo unë dhunshëm nuk qëndroj kryetar i BDI-së. Statuti i partisë tonë ka ndryshuar në kongresin e fundit. Zgjedhjet që jamë bërë para 1 viti u bën një anëtar një votë deri te kryetari i degës. Zgjidhen me vota të fshehta me kuti. 4 kuti janë në qendrat e votimit.

Në zgjedhjet që do të bëhen sërish për kryetar partie do të ketë një anëtarë një votë.

Duma: Një anëtar një votë edhe në zgjedhjet për kryetar partie? Mirë kjo është hapje për partinë tuaj.

Rakipllari: Por kandidat përballë jush nuk ka?

Ahmeti: Tani gara është e hapur, unë nuk kam ç’bëj.

TopChannel

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zgjedhje maqedoni

17 milionë euro për zgjedhjet

kshz-2-800x445

Nga e premtja fillon afati për mbledhjen e nënshkrimeve për kandidatët presidencialë dhe deputetë

Afrim Gashi

Gashi: Është momenti që ta përmbyllim një cikël të errët të jetës tonë, dhe t’i japim mundësi shpresës, suksesit!

Taravari

Taravari: Edhe sondazhi i Debat Plus shpalli fitues opozitën shqiptare VLEN, ndryshimi ka nis!

Qeveria talat xhaferi

Nga mbledhja e gjashtë e Qeverisë, ja vendimet

talat xhaferi fondacioni albiz

Xhaferi: Investimi te të rinjtë është investim i së ardhmes

sondazhi vlen bdi debat plus

Sondazhi i Debat Plus: Ja kush do t’i fitojë zgjedhjet tek shqiptarët në Maqedoni?

Taravari

Taravari: Ka gjasa që në raundin e dytë për president të shkojë një kandidat shqiptar

kuvendi parlamenti

Ligji i mediave kalon filtrin në komisionin parlamentar për çështje evropiane

INFO

NA NDIQ