A do ta shpetojnë edhe njëherë Ali Ahmetin, liderët e opozitës shqiptare në Tiranë?

Iliria News Agency
Iliria News Agency

9 Janar, 2023

Fejzi Hajdari

– Njehere e shpetuan me Deklaraten e Tiranes, 6 vite me pare, kur Aliu gjendej ne situate teper te veshtire politike

– Tani, per se dyti, a do ta shpetojne pikerisht kur Ahmeti perballet me betejen me te rende qe nga ekzistimi i kesaj partie – perballjen me ‘Grupin e Zjarrit’, dhe sidomos luften kunder korrupsionit, pas paralajmerimeve te ambasadores amerikane ne Shkup se gjate mandatit do te perqendrohet pikerisht ne kete pike.

Perndryshe Takimi i Tiranes asgje te vecante e rendesishme nuk do te sjellje, sic nuk kishte sjellur, as takimi i po ketij formati para 6 vitesh. Takim do t’i mundesoje Rames edhe njehere te tregohet medemek si ‘lider i shqiptareve’ ne rajon, gje qe nga mediet e tij nen kontroll, do te qarkullojne pa numer fotografish nga ky takim. Dhe kaq. Asgje me shume e me pak.

Opozita shqiptare me pjesmarrjen bllanko ne kete takim , do t’i mundesoje Ali Ahmetit te deshmohet si lider i shqiptareve dhe parti e parivalizueshme ne Maqedonine e Veriut (MV).

Nje gje eshte e sigurte se vetem lidershipi i opozites nuk do te perfitoje asgje nga ky takim. Gjithcka tjeter do te jete vetem bla, bla, bla… Ne stilin: U bisedua…, u morem vesh, u dakordesuam…

Pjesemarrja ne kete takim, per ithtaret dhe mbeshtetesit e “Open Ballkanit”, do te jete edhe nje sinjal se “ideja nuk ka vdekur”!.
Dilema do te mbetet gjithmone e hapur: Çfare kerkon opozita shqiptare e Maqedonise se Veriut, pavaresisht ‘agjendes”, ne takim me mbeshtetesit e “Open Ballkanit” idese ruse te cilen e promovon Serbia? Opozita me kete pjesëmarrje sikur eshte pajtuar me gjendjen e tanishme dhe nuk pretendon me shume se kaq.

Të shkosh ne Tirane sa per ta bere nje foto me Edi Ramen, mbeshtetesin e forte te “Open Ballkan”-it dhe ne nje takim i cili per nga formati, rrethanat dhe konstelacioni, favorizon vetem Ali Ahmetin si “lidership i pakontestueshem” ne Maqedonine e Veriut, ma shume se absurd, mua me duket shume naiv dhe diletantesk.

Me takime qe afirmojne lojtaret

OpenBallkanistë, nuk i jepet shtytje vendeve per integrime euro-atlantike. Kjo eshte e kunderta e ketij rrugetimi. Eshte pikerisht vetem lufta kunder korrupsionit dhe krimit, ajo qe vendin mund ta shtyej shpejt drejte integrimeve. Ne fakt, kete po e kerkon edhe SHBA-ja por edhe BE’ja.

*postim në facebook

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

svecla pamjet rrahja

Sveçla publikon pamje kur dy shqiptarë u sulmuan nga serbët në veri

blinken

Situata në veri, Blinkeni tregon nëse do të ketë rritje të trupave në Bondsteel

albin-kurti-vjosa-osmani

Mediumi serb: Kush janë partnerët perëndimor që po i japin përkrahje Kurtit?

vucic vjosa osmani

Vjosa Osmani e refuzoi, Vuçiç: Delegacioni i Kosovës nuk pranoi të takohemi

kurti-hovenier

Hovenier takohet me Kurtin: Po mendojmë si ta inkurajojmë Kosovën ta bëjë atë që duhet

kurti

​Kurti s’lëshon pe, nuk pranon që kryetarët t’i ushtrojnë detyrat në zyra paralele

arben-taravari-ali-ahmeti

Heqja e 20%, ASH dhe BDI në vija të kundërta

arben taravari ash

A ka pakënaqësi në ASH dhe “Grup të Zjarrit”, flet Taravari (VIDEO)

vosja osmani

Nis takimi Osmani-Scholz-Macron në Moldavi (FOTO)

INFO

NA NDIQ