A do të bëhet edhe kryeministër, ja çka thotë Besimi?

ina-online
ina-online

29/11/2023

Ministri i Financave nga radhët e BDI-së, Fatmir Besimi, ka theksuar se nuk po mendon për kryeministrin e Qeverisë Teknike. Ai thekson se BDI ka shumë zgjidhje kadrore që mund ta bëjnë këtë.

“Personalisht, gjatë kësaj periudhe që jam ministre e Financave në një kohë krize, kam qenë në dijeni të shumë sfidave dhe axhenda ime është shumë e mbingarkuar. Unë nuk mendoj për atë temë. Kur kryetari i BDI-së Ahmeti ta ketë propozimin, opinioni do ta dijë. Për sa i përket zgjidhjeve kadrovike, ka shumë kuadro që mund ta bëjnë këtë. As e kam menduar dhe as e kam konsideruar që në këtë fazë duhet ta kryej atë detyrë. BDI ka kuadro mjaft solide që mund ta kryejnë atë funksion”, tha Besimi për TV24.

Ai theksoi se për momentin preokupimi i tij kryesor dhe fokusi kryesor në këtë periudhë është ballafaqimi me sfidat – propozim buxhetin për vitin 2024.

Sipas Besimit, “çështja e një kryeministri shqiptar nuk është vetëm një premtim parazgjedhor i BDI-së, por një investim thelbësor për ndërtimin e shtetit”.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vmro-dpmne

OBRM-PDUKM: Bullgaria dhe Greqia nuk janë mbështetësit kryesorë të integrimit të Maqedonisë në BE

policia-714x420

Rrahja mes policëve në Qendrën Klinike në Shkup, MPB parashtroi kallëzim penal ndaj një polici

Klinika-Infektive-Shkup

Komisioni për sëmundje infektive do të mbajë mbledhje, 123 raste të kollës së mirë në Shkup

kompleksi-adem-jashari

26 vjet nga rënia heroike e Jasharëve, sot nis Epopeja

moti-1

Ky është parashikimi i motit për ditën e sotme

sela-taravari

Taravari sfidon Selën: Dilni vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do më sillni dhe do t’i vulosi që të merrni pjesë në zgjedhje!

abazoviq dritan

Abazoviq: Tash shqiptarët në Mal të Zi nuk e ngrisin më flamurin edhe pse kanë të drejtë

Afrim Gashi

Gashi tregon arsyet se pse u bashkua opozita shqiptare

IMG_9532

Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president

INFO

NA NDIQ