A do të caktoj BDI-ja koordinator për Sarajin? Bexheti nuk e përjashton këtë mundësi

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/03/2023

Sekretari organizativ i BDI-së, pjesë e “grupit të zjarrit”, Blerim Bexheti thotë se nuk do të befasohej nëse edhe në këtë degë partia vendosë të caktojë koordinator, siç ndodhi në Çair.

Nuk njeh statuti i BDI-së aso forma të emërimeve të koordinatorëve. Kur fillon të mos respektohet, gjithçka është e mundur dhe nuk do të ishte ndonjë befasi.
-Çfarë mosrespektimi?
-Në statut nuk ka koordinator, ka ushtrues detyre, kryetar dege, që e njeh statuti si kompetencë e kryetarit të partisë. Prandaj them edhe nuk merret vesh kush i bën se, i promovon. Një anëtarë i kabinetit qeveritar që realisht është kompetencë e partisë.

Disa ditë më parë, Bujar Osmani, me mbështetjen edhe të kryetarit të integristëve Ali Ahmeti, u caktua koordinator i aktiviteteve politike në Çair, në një kohë kur dega ka kryetar dege, e që është Izet Mexhiti, një ndër prijësit e të ashtuquajturit Grupi i Zjarrit. Këtë vendim Mexhiti e quan si “dështim” pasi siç u shpreh, Osmani nuk gëzon vullnetin e qytetarëve dhe të strukturës në Çair.

“Ekspert i integrimeve, i punëve të Jashtme, edhe i Shëndetësisë edhe zëdhënës, e në këtë rast edhe i ngarkuar me një situatë ku duhet e tërë partia të përfshihet për të kontribuar se si të vijmë te ndryshimet kushtetuese, se si t’i përmirësojmë raportet me Bullgarinë dhe në këtë situatë t’i lejë krejt këto dhe të vjen të merret me strukturën e të cilën nuk e ka për qejfi se struktura këto funksionarë, d.m.th. një prej vërejtjeve kryesore është që brenda këtyre 3 viteve apo 5 viteve e kanë rëndë t’i takoje diku në Çair, e kanë rëndë qasjen deri tek ato”- deklaroi Izet Mexhiti, nënkryetar i BDI-së.

I ashtuquajturi “grupi i zjarrit”, në krye të të cilit qëndrojnë Izet Mexhiti, Musa Xhaferi, Blerim Bexheti dhe disa eksponentë të tjerë të BDI-së, tashmë një kohë të gjatë kërkojnë largimin e Artan Grubit si zëvendëskryeministër i parë, por edhe të ministrave të tjerë integristë, të cilët i akuzojnë për mosrealizim ose realizim të dobët të projekteve.

TË FUNDIT
2 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
4 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
6 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
8 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
10 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

ME TE LEXUARA

4 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
19 orë
Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius
12 orë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua
2 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
18 orë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!
12 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?
18 orë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump

LEXO MË SHUMË

IMG_4368

Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe

herol-750x896

Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

INFO

NA NDIQ