A do të del nga Komuna e Kumanovës? Flamuri shqiptar në zyrën e Maksim Dimitrievskit (Video)

Picture of INA
INA

02/07/2024

Kryetari i komunës së Kumanovës dhe njëherësh i partisë “Znam”, është kërcënuar se do të del nga Qeveria, nëse ministrat dhe deputetët e VLEN-it vazhdojnë ta përdorin flamurin kombëtar shqiptar gjatë takimeve në zyrat e ekzekutivit.

”Do reagoja njejtë si reagova me kryeparlamentarin Xhaferi edhe pse nuk e kemi kapur atë moment por ja pra them nëse vazhdon flamuri shqiptar të qëndroj aty edhe njëherë ne nuk do jemi pjesë e Qeverisë, do dalim nga Qeveria” – tha Maksim Dimitrievski.

Por, pas një kërkimi në internet që ka bërë gazeta LAJM, ka rezultuar se edhe vetë Maksim Dimitrievski, e ka mbajtur në zyrat e Komunës së Kumanovës flamurin shqiptar.

Gjatë një interviste të realizuar, vitin e kaluar, në zyrat e komunës që drejton, në mesin e flamujve tjerë, është renditur edhe flamuri kombëtar shqiptar.

Përmes një reagimi, përfaqësuesit e koalicionit VLEN i kanë kujtuar Dimitrievskit se tashmë ka kaluar fushata zgjedhore dhe se në qeveri duhet të merret me zgjidhjen e problemeve të qytetarëve dhe jo me retorikë nacionaliste.

“Fushata parazgjedhore ka përfunduar shumë kohë më parë, ndaj besojmë se kjo lloj retorikë nuk i bën dobi askujt. Më mirë do të ishte që kryetari i ZNAM-it, Maksim Dimitrievski, para se të vendoste të komentonte publikisht, përmes mediave, të informohej për qëllimin e takimit të zëvendëskryeministrit të parë Izet Mexhiti me ministrat e VLEN-it. Ne besojmë se ky është “rendi shtëpiak” në një qeveri të përbashkët, thuhet në deklaratën e koalicionit VLEN.

TË FUNDIT
2 minuta
Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!
12 minuta
Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut
13 minuta
Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë
15 minuta
Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!
34 minuta
“Me mur të gjallë’ do ta mbrojmë tokën”/ Banorët e Koliçanit të Poshtëm të vendosur, nuk lejojnë vendosjen e fotovoltaikëve

ME TE LEXUARA

1 ditë
Taravari: Deri në fund të vitit nuk do të ketë rritje të pagave në shëndetësi
1 orë
Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra
20 orë
BDI në “lucidum intervallum”
5 orë
VLEN: Kandidatët për zv.ministra përfaqësojnë dinjitet dhe profesionalizëm
1 ditë
Aksion për pagesën e borxheve të ujit pa llogaritje të interesit deri më 31 korrik
34 minuta
“Me mur të gjallë’ do ta mbrojmë tokën”/ Banorët e Koliçanit të Poshtëm të vendosur, nuk lejojnë vendosjen e fotovoltaikëve
19 orë
Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN
5 orë
Komunikacion i dendur në pikat kufitare “Bogorodicë” dhe “Tabanoc”

LEXO MË SHUMË

bilall kasami asim izairi

Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!

bia-serbe

Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut

kredite denar

Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

ilire dauti

Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!

Screenshot_20240723-135214~2

“Me mur të gjallë’ do ta mbrojmë tokën”/ Banorët e Koliçanit të Poshtëm të vendosur, nuk lejojnë vendosjen e fotovoltaikëve

ebfbb2a6-0ee4-4e34-94e6-f8889d4204f1

Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra

IMG_4633

Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal

Adnan Azizi

Azizi: Ali Ahmeti kopjoi idenë e Rufi Osmanit!

blerim-bexheti

Modeli irlandez dhe belg për ndarje të territorit të Maqedonisë, Bexheti: Opinioni ka pasur dyshime edhe për kryeministrin shqiptar, por u bë

INFO

NA NDIQ