A do të hapen dyert për punëtorët e huaj në RMV?

Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/03/2023

Autoritetet paralajmëruan se vendi përballet me domosdoshmërinë që sa më shpejtë të importojë punëtorë të huaj. Ishin përmendur punëtorë nga Azia Qendrore, që menjëherë zgjoi ksenofobinë e zakonshme në shoqërinë tonë. Në vendin tonë në sipërfaqe dalin edhe raste konkrete.

Sa janë gjasat që në vendin tonë, për shkak të mungesës së kuadrit, të shohim punëtorë nga Pakistani, India e vende tjera, kurse shoqëria jonë të jetë më e përgatitur dhe se kjo po ndodh në shumë vende të botës?

Akademik Abdylmenaf Bexheti, thotë se shoqëria jonë nuk është e përgatitur për këtë kurse si shembull ka përmendur Shqipërinë që për shkak të sistemit më liberal ekonomik atje kjo tashmë funksionon.

Por, Bexheti, nuk shkoi shumë larg, përmendi raste konkrete në Tetovë.

“Në Universitetin tonë tashmë kemi 100 studentë me qëndrim të legal që vijnë nga Taxhikistani dhe Pakistani për të studjuar tek ne. Është ky viti I dytë, bëhet fjalë për 100 studentë. Kontigjent që vijnë me bursa amerikane. Mbi 50% e tyre tashmë punojnë dhe duan të mbeten, por pranimi I tyre, sinqerisht të them, nuk është aq miqësor” – tha Abdylmenaf Bexheti, rektor i UEJL-së.

Akademik Abdylmenaf Bexheti, thotë se vazhdimisht duhet të bëhet senzibilizimi dhe përgatitja e popullatës për praninë e punëtorëve të huaj në vend.

“Të ngritet vetëdija tek popullata se është një process normal shoqëror dhe kjo të mos bëhet me ngulm. Vazhdimisht gjatë historisë njerëzit kanë lëvizur për punë, për jetë më të mirë. Mendoj se edhe emigracioni ynë atje tashmë nuk janë vetëm për situatën material-financiare” – tha Abdylmenaf Bexheti, rektor i UEJL-së.

Qeveria është duke menduar për importin e fuqisë punëtore, si një ndër masat për produktivitet dhe konkurencë ekonomike. Tregu do të liberalizohet, por dilema mbetet nëse tërësisht apo në mënyrë të targetuar. Kjo tabu-temë, sic percjell KlanM, sipas Zv/Kryeministrit për Çështje Ekonomike, Fatmir Bytyqi, pritet të hapet këtë vit. Në fillim fokusi do të jetë Ballkani Perëndimor, kurse ideja është që të rriten kuotat vjetore dhe nëse ka nevojë dhe pajtim të përgjithshëm të targetohen edhe vendet e treta.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

matura-shteterore-provimi

Provimi i maturës shtetërore sivjet më 1 dhe 8 qershor

xhemail jusufi

BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

stevo-pendarovskiii-780x470-1

PRSD mbështet rikandidimin e Pendarovskin për president

moti-1

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Spitali-i-Strugs-600x360-1

Sulmohet motra medicinale në Spitalin e Strugës

aksident kollar

Makina bie në lum në rrugën Kërçovë – Strazhë në afërsi të fshatit Kollare (VIDEO)

arben taravari kumanove

Sot në Gostivar konventa e promovimit të kandidatit presidencial, Arben Taravari

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

IMG_9416

ASH e Selës tubim në Tetovë (VIDEO)

INFO

NA NDIQ