A do të hiqen certifikatat e vaksinave në Maqedoni, përgjigjet ministri Bekim Sali

Iliria News Agency
Iliria News Agency

21 Janar, 2022

Ministri i Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut, Bekim Sali në një intervistë për “Sitel” theksoi se është ende herët që vendi të heq çertifikat e Covid-19.

“Herët është për një vendim të tillë, pasi niveli i imunizimit të popullatës është shumë më i ulët se vendet që i shfuqizojnë këto masa. Me rëndësi është që të vazhdojë vaksinimi. I apeloj qytetarët që të vaksinohen”, tha ministri Sali.

Ai më tej tha se ambientet spitalore në vend për pacientët e sëmurë janë rreth 60 për qind të mbushura.

“Në spitalet ekzistuese mbushja e tyre është nga 55 në 60 për qind për shtretërit, që do të thotë se spitalet kanë ende kapacitet për tu mbushur. Bëhet fjalë për spitalet e përgjithshme në qytete, si Klinika Infektive dhe “8 Shtatori. Megjithatë, ne po marrim masa për gatishmëri javën e ardhshme”, tha Sali. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_5224

Taravari: Nëse lejohet rikthimi i Gruevskit, ASH do ta shyrtojë pjesëmarrjen në Qeveri

vaksina-anti-covid-19-scaled-1-1

Interesim i vogël për vaksinim kundër COVID-19 në Maqedoninë e Veriut

Agim islami2

Amnistia / Agim Islami: Kriminelët është më me rëndësi të lirohen, sesa të pafajshmit!

Arben Taravari

Taravari: Ligji për Amnisti kalon javën e ardhshme

duhan cigare

Fëmijëve u shiten cigare me copë para shkollave në Tetovë (VIDEO)

Klinika-Shkup

Shënon rritje numri i pacientëve me grip, por edhe me Covid-19 në Maqedoni

instituti-arben-xhaferi

Instituti “Arben Xhaferi”: Ndryshimi i Kodit Penal anti evropian dhe i dëmshëm në luftën kundër korrupsionit

escobar eskobar gabriel

Eskobar: Maqedonia të kujdeset që ligjet të jenë në përputhje me standardet evropiane

Bullgari-Maqedoni-780x439-1

Regjistrimi i popullsisë në Shqipëri, “kacafytje” mes maqedonasve dhe bullgarëve!

INFO

NA NDIQ