A do të hiqen çokolatat e Migros nga linjat zvicerane të aeroplanit?

INA
INA

28/12/2023

Për tetë vjet tashmë, udhëtarët në avionët zviceranë kanë marrë çokollatë nga filiali i Migros Chocolat Frey AG. Pas dhënies së kontratës në vitin 2015, porosia u zgjat në vitin 2018, dhe gjithashtu – këtë herë, si të thuash, në heshtje, siç raporton “Aargauer Zeitung” – në vitin pandemik 2021.

Sipas raportit, linja ajrore tani e ka nxjerrë porosinë në tender në vitin 2023, siç konfirmoi për gazetën zëdhënësi zviceran Michael Pelzer.

Thuhet në mënyrë të fshehtë se ata janë “në këmbim me prodhues të përzgjedhur” – Swiss nuk dëshiron të thotë asgjë më shumë për porosinë 1.5 deri në 2 milionë.

Deri në 17 milionë Schöggeli në vit

Kjo ka të ngjarë të shqetësojë Migros-in: Jo vetëm që partneri kontraktual zviceran aktualisht lejohet të dorëzojë të paktën dymbëdhjetë milionë Schöggeli për shpërndarje çdo vit – para Corona-s kishte edhe 17 milionë – por ai gjithashtu mund të përfitojë promovimin. “Shumë turistë vijnë gjithashtu në kontakt me çokollatën zvicerane për herë të parë në bordin e linjës ajrore,” thotë AZ.

Dhe që nga viti 2015, prodhuesi i çokollatës ka qenë gjithashtu në gjendje të prezantojë logon e tij në paketim. Çështja është padyshim shpërthyese: kur u pyetën nga gazeta, as Migros, as Lindt, Cailler, Maestrani, Camille Bloch dhe Läderach nuk donin të komentonin.

Vetëm Minor dhe Munz thanë se do të merrnin pjesë në tender. Por nuk ka dyshim se do të ishte një goditje e hidhur për Chocolat Frey të humbiste porosinë. Kompania duhet të pranojë që Migros u ka hequr hapësirën produkteve të saj në raftet në favor të Lindt, Toblerone dhe furnizuesve të tjerë. Swiss gjithashtu ka tashmë marrëveshje me Lindt për topa çokollate për klasën e biznesit dhe aeroplanë me çokollatë nga Confiserie Sprüngli, dhe Kägi Fret dhe Gottlieber Hüppen si dhe oferta sezonale nga prodhues të tjerë janë gjithashtu në bord.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

1

Oda kërçovare në Zvicër ndau mirënjohje për veprimtarë dhe personalitete të suksesshëm të diasporës

Screenshot_2024-03-03-13-23-31-627_com.facebook.katana-edit

I riu nga Kosova pushton skenën e American Idol me këngën ‘Oj Kosovë, oj nëna ime’

avio-bileta-pasaport

Pse duhet ta rezervoni fluturimin për në 5 të mëngjesit

policia gjermane gjermani

Gjermani: 4 të vrarë nga të shtënat me armë zjarri në një familje

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

Blinken

Blinken përmend vajzat shqiptare që kanë “pushtuar” Amerikën dhe restorantin e traditës shqiptare në Nju Jork

gjermania-780x470

A po rikthehet shërbimi ushtarak i detyrueshëm në Gjermani?

shqiponja-me-duar

“Krenarbëria” për herë të parë jepen çmime për krijimtarinë Arbëreshe (FOTO)

margarita magi camaj

Avokatja e parë shqiptare në Grammy 2024

INFO

NA NDIQ