A do të hiqen masat anti-COVID në Maqedoninë e Veriut?

Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/03/2022

Ministri i Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut, Bekim Sali nuk jep sinjale se për momentin do të ketë heqje të plotë të masave anti-COVID-19 apo reduktim të tyre.

Ministri Sali tha dje se janë duke e monitoruar situatën dhe në bazë të asaj që marrin si rezultat i analizave të tyre, ende nuk është koha për të shfuqizuar plotësisht masat apo reduktimin e tyre.

Një nga treguesit, siç tha ai, është numri i të sapoinfektuarve, por një tregues i rëndësishëm është numri i pacientëve që janë të shtruar në spital dhe që sipas asaj gjendjeje ende nuk jemi gati të ulim masat. Ministri shtoi se disa nga qendrat e Covid-it në vend janë të mbyllura dhe nuk ka nevojë për shtretër shtesë.

Sipas të dhënave të publikuara dje nga Instituti i Shëndetit Publik, janë kryer 2635 analiza dhe janë regjistruar 277 raste të reja me KOVID-19, nga të cilët 44 të riinfektuar, tetë të vdekur dhe 132 të shëruar.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1335

Edhe Erdogani a po implikohet në zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut?!

bilall kasami

Kasami nga Zvicra: Mërgimtarët sjellin mbi 1 miliardë Euro në Maqedoni, nuk duhet të presin nga 8 orë në kufi

afrim gashi

Gashi nga Cyrihu: Jemi të interesuar ta ndryshojmë jetën e shqiptarit në Maqedoni

thaci trebosh

PDSH mbajti tubim në Trebosh

femijet mergimtare greqi diaspora

Diaspora dhe të pavendosurit vendimtarë për fituesin e zgjedhjeve

bilall kasami

Kasami nga Zvicra: Mërgimtarët sjellin mbi 1 miliardë euro në Maqedoni, nuk duhet të presin nga 8 orë në kufi

izet mexhiti

Mexhiti: Një parti e dalur nga lufta që përfundon me komunitetet e vogla, është hap i parë drejt shkrirjes në VMRO ose LSDM

taravari arben

Taravari nga Cyrihu: Këto janë zgjedhje historike, garojnë albinizmi me vuçizmin

kurti taravari kasami mexhiti gashi

Albin Kurti deklarohet për zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ