A do të jenë 4 kryeministra shqiptarë në Ballkan këtë vit?

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/01/2022

Opinionisti maqedon Sveto Toevski përmes një opinioni shkruan se është e pritur që në 2022 të ketë katër kryeministra shqiptar në Ballkanin Perëndimor.

Ai në shkrimin e tij të publikuar në Expres.mk, shkruan se në Shqipëri e Kosovë janë Edi Rama dhe Albin Kurti, ndërsa së fundi në Mal të Zi janë në proces e sipër zhvillimet për një qeveri të re, ku emri më i lakuar për kryeministër është Dritan Abazoviç, lideri i partisë qytetare URA dhe një politikan shumë i preferuar.

Ndërsa në Maqedoninë e Veriut, autori thotë se zëvendëskryeministri aktual Artan Grubi pritet që të jetë kryeministri shqiptar, duke pasur parasysh edhe marrëveshjen politike.

“Është iniciuar një procedurë për formimin e Qeverisë së re të Maqedonisë nga kryeministri i mandatuar Kovaçevski, i cili nuk ka legjitimitet popullor apo politik dhe për të cilin me arsye mund të supozohet se “telekomandën” e mban ende Zoran Zaev nga një “hije komode”, por edhe me lejen e Ali Ahmetit dhe zëvendëskryeministrit të parë Artan Grubi nga BDI. Megjithatë, përveç këtij kabineti, i cili ka të ngjarë të ketë një kohëzgjatje të kufizuar në vitin 2022, deri në zgjedhjet e parakohshme parlamentare, vëmendje duhet t’i kushtohet edhe disa proceseve rajonale, në nivel të Ballkanit.

Mali i Zi po debaton çështjen e zgjedhjes së një qeverie të re dhe një kryeministri të ri, të shkaktuar nga mosmarrëveshjet brenda koalicionit qeverisës. Ka gjithnjë e më shumë gjasa që kryeministri i ri i Malit të Zi mund të jetë zëvendëskryeministri aktual i tij, Dritan Abazoviç me etni shqiptare, lider i partisë URA. Kjo parti do të bëj përpjekjet për të formuar një qeveri të pakicës të mbështetur nga partitë properëndimore. Por kjo strategji mbështetet nga i dërguari special i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.
Përveç Malit të Zi, kur të vijnë zgjedhjet e parakohshme parlamentare, Maqedonia pritet të aktivizojë skenarin e planifikuar “Kryeministri shqiptar”. Ideja për të pasur një shqiptar në krye të Qeverisë, për herë të parë në historinë e këtij shteti dhe emri më i lakuar sipas autorit është Artan Grubi, zëvendëskryeministri aktual. LEXO SHKRIMIN E PLOTË

TË FUNDIT
45 minuta
VLEN: BDI si LEVICA, së bashku nuk përkrahën zgjedhjen e Afrim Gashit për kryetar të Kuvendit
1 orë
Ahmeti nesër para mediave, çfarë do përcjell kreu i BDI-së?
2 orë
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
2 orë
Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares
2 orë
Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes

ME TE LEXUARA

1 ditë
Fillon ndërtimi i objektit të ri për gjimnazin “Sami Frashëri” në Kumanovë
10 orë
ISHP: Ulje e rasteve të kollës së keqe në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Qeveria e re drejt formimit, ja detajet
7 orë
Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë mbështet kandidaturën e Muharrem Salihu-Marco për Eurodeputet
1 ditë
Në Beograd vritet vëllau i ministrit të Bosnjë dhe Hercegovinës (FOTO)
21 orë
LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri

LEXO MË SHUMË

IMG_2507

VLEN: BDI si LEVICA, së bashku nuk përkrahën zgjedhjen e Afrim Gashit për kryetar të Kuvendit

Fronti evropian ali ahmeti

Ahmeti nesër para mediave, çfarë do përcjell kreu i BDI-së?

konjufca

Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku

Kurto dudush

Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares

bekim qoku kuvend

Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes

vlen kuvend qoku kasami gashi taravari mexhiti

Zgjedhja e Gashit për kryeparlamentar, Taravari përcjell një porosi

Afrim Gashi

Kush është Afrim Gashi-kryeparlamentari i ri i Maqedonisë së Veriut

Palestina gaza

Spanja, Irlanda e Norvegjia njohin Palestinën! “tërbohet” Izraeli

Afrim Gashi

Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

INFO

NA NDIQ