A do të jetë në gjendje NASA të sjellë mostrat e Marsit në Tokë?

INA
INA

04/03/2024

Plani i guximshëm i NASA-s i sjelljes së mostrave nga Marsi në Tokë për analizë po has në sfida të mëdha, sipas një raporti të ri.

Dizajni, kostoja dhe planifikimi janë të gjitha pengesa të mëdha, ka zbuluar raporti nga Programi i NASA-s për kthimin e mostrave (MSR).

MSR synon të kthejë mostrat gjeologjike marsiane në Tokë për studime shkencore. Plani përfshin uljen në planetin e kuq, mbledhjen e mostrave dhe sjelljen e tyre në Tokë, shkruan yahoonews.

Tashmë një anije kozmike gjendet në Mars. Por, pritet të ndërtohet një tjetër anije për rikthimin e tyre në Tokë, projekt ky i cili po zhvillohet dhe financohet nga Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA).

Ky mision llogaritet si një nga misionet më komplekse, operacionale dhe ambicioze të ndërmarra ndonjëherë nga NASA.

Raporti vë në dukje se kompleksiteti i misionit MSR mund të dërgojë koston e tij në mes 8 miliardë dhe 11 miliardë dollarëve. Gjithashtu, raporti thekson nevojën për një koordinim të zgjeruar midis NASA-s dhe ESA-s.

Por, kohët e fundit programi është vënë nën presion politik për vlerësimet gjithnjë në rritje të kostos, duke shtuar dyshimet për vazhdimin e tij.

NASA aktualisht është duke rivlerësuar arkitekturën e përgjithshme të programit dhe buxhetin e saj.

Ndërsa MSR konsiderohet si mision me rëndësi të madhe nga shumë shkencëtarë planetarë, Kina po punon për misionin e saj Tianwen-3 për mbledhjen e mostrave nga Marsi i cili pritet të nis rreth fundit të dekadës.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Elon Musk X twitter

Ndryshimet në platformën X të Elon Musk, përdoruesve nuk do t’u jepet ky opsion

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

WhatsApp njofton për uljen e kufirit të moshës së përdoruesve në disa vende

sam altman

Sam Altman prezanton ChatGPT Enterprise te kompanitë e tjera të mëdha

google

Google së shpejti prezanton telefonin e ri Pixel 8A

viber

Viber prezanton funksionin e ri me Al

iphone- telefon mobil

Pretendimi se përditësimi më i fundit i iOS i bën pajisjet të papërdorshme, ka një zgjidhje për këtë problem

tik tok

TikTok me shërbimin e ri kërcënon Instagramin

meta-logo-1

​Meta prezanton çipin e ri të trajnimit për inteligjencën artificiale

spacex-leshon-me-sukses-raketen-falcon-heavy_5cb0dafb5e977

Sa i ‘rrezikon’ Starlink kompanitë shqiptare të internetit?

INFO

NA NDIQ