A do të mbahet matura shtetërore, maturantët pezull për shkak të grevës

Iliria News Agency
Iliria News Agency

2 Maj, 2023

Ende po vazhdon paqartësia nëse maturantët do t’i nënshtrohen ose jo provimit të maturës shtetërore, për shkak të grevës së punonjësve të Qendrës Shtetërore të Provimeve.

Të pakënaqur nga të ardhurat, punonjësit e kësaj qendre kanë ndërprerë të gjitha proceset që janë nën autoritetin e tyre, e me këtë edhe provimin përfundimtar të gjimnazistëve, nga i cili varet edhe regjistrimi në universitet, përcjell INA.

Nga Sindikata e punonjësve të kësaj qendre thonë se deri më tani nuk kanë marrë asnjë përgjigje nga Ministria e Financave, lidhur me rritjen e rrogave të tyre. Ata kanë bërë të qartë se derisa nuk marrin një përgjigje apo vendim konkret nuk do të realizojnë as testet ndërkombëtare dhe as provimin e maturës shtetërore.

Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka theksuar se pret gjetjen e një zgjidhje dhe tejkalimin e kësaj situate që mban peng maturantët, të cilat janë të revoltuar nga kjo situatë. Deri më tani nuk dihet se a do të mbahet provimi i parë i maturës shtetërore në gjuhën amtare, që është caktuar më 27 maj. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1744

Bumçi akuza Ramës: Qëndrimet e tij dobësuan Kosovën, e izoloi me Ballkanin e Hapur

IMG_1737

Fushatë me fotomontazhe ndaj gazetarëve Buzhala, Kabashi dhe Hamidi, reagon AGK

IMG_1736

Guxo: Mbështesim qëndrimin e institucioneve të Kosovës, kryetarët e komunave duhet të punojnë nga zyrat!

Ramush-Haradinaj-5

Haradinaj: Kurti paraqet rrezik për vendin, të largohet menjëherë nga Qeveria

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Tetovë-Shkup, lëndohen pesë persona

Kurti-Bruksel

Kurti: SHBA, partner kyç pavarësisht dallimeve në qasje

tome-gashi

Gashi: Njëri nga arrestuarit në Veri është gjeneral serb…

IMG_1732

Kryeministri Kurti sot duhet mbështetur më shumë se asnjëherë!

Aksidenti-600x360

Aksident tragjik në rrugën Kërçovë – Ohër, një i vdekur dhe disa të lënduar

INFO

NA NDIQ