A do të shtrenjtohet çmimi i miellit në Maqedoni?!

Picture of ina-online
ina-online

22/08/2023

Industria e mullirit ka grumbulluar para për një periudhë të gjatë kohore dhe për këtë arsye prej kohësh nuk planifikon rezerva gruri për një periudhë të gjatë, por i plotëson ato sipas çmimeve të tregut. Përveç kësaj, gruri vendor ishte i cilësisë së dobët këtë vit, kështu që mullinjtë do të duhet të importojnë sasi më të mëdha të grurit të cilësisë më të lartë për të marrë miell me cilësi standarde.

Mullixhinjtë aktualisht nuk planifikojnë të rrisin çmimin e miellit, sepse çmimi i miellit konkurrent serb të importuar është diku në të njëjtin nivel me atë vendor, ose më i lartë se ai vendor. Por ata nuk garantojnë se çmimi do të mbetet i njëjtë edhe në periudhën e ardhshme, nëse çmimi i grurit vazhdon të rritet në bursë dhe nëse rriten kostot e blerjeve të reja dhe rriten çmimet e miellit konkurrues nga Serbia.

– Tani për tani çmimi është ai që kemi në treg. Mielli vendas është gjithashtu më i lirë se mielli i importuar. Por nëse çmimi do të rritet, nuk mund të them, sepse kjo do të varet nga konkurrenca dhe kostot tona në periudhën e ardhshme, pra nga çmimi i energjisë elektrike, naftës dhe sigurisht grurit që blihet për të plotësuar rezervat e bëra në korrik. Çmimi aktual i këmbimit është 21 denarë për kilogram. Më parë shkonte deri në 22 denarë, mund të bjerë edhe nën këtë çmim. Ose blerjet aktuale që mullinjtë duhet të bëjnë për shkak të cilësisë së ulët të grurit vendas u kushtojnë nga 205 deri në 210 euro për ton, për të cilat janë paguajnë taksa shtesë doganore dhe koston e transportit, të cilat i rrisin kostot në 245 dhe 250 euro për ton, varësisht se sa larg është mulliri nga kufiri. Megjithatë, çmimi në bursa ndryshon çdo ditë dhe është i ndryshëm për çdo blerje. Kështu do të jetë deri në Vitin e Ri , por pastaj do të shohim se çfarë do të ndodhë, sepse zakonisht çmimet në bursa rriten në fillim të çdo viti dhe ka problem me blerjet – thotë Goran Malishiq, kryetar i Asociacionit. të Industrisë së Mullirit dhe Pjekjes së Dhomës së Tregtisë.

Industria e mullirit ka grumbulluar para për një periudhë të gjatë kohore dhe për këtë arsye prej kohësh nuk planifikon rezerva gruri për një periudhë të gjatë, por i plotëson ato sipas çmimeve të tregut. Përveç kësaj, gruri vendor ishte i cilësisë së dobët këtë vit, kështu që mullinjtë do të duhet të importojnë sasi më të mëdha të grurit të cilësisë më të lartë për të marrë miell me cilësi standarde.

– 90% e grurit vendor ka qenë i cilësisë së dobët, por kemi ulur kriteret për të qenë të drejtë ndaj prodhuesve vendorë dhe kemi blerë sasitë e planifikuara me çmim prej 9 deri në 12 denarë për kilogram. Pjesa tjetër duhet të importojmë për të marrë miell cilësor standard, i cili na kushton më shumë se çmimi real. Kudo çmimi, sipas bursave, është 160 euro për ton, por ne paguajmë shumë më tepër, deri në 250 euro, për shkak të transportit dhe shpenzimeve të tjera të importit – shpjegon Malishiq.

Sipas tij, aktualisht ka një panik me çmimet, ndaj në atë kontekst është edhe njoftimi i furrave individuale se synojnë të rrisin çmimin e bukës në shtator.

– Shpallja është legjitime sepse është e bazuar në shpenzime, por nuk do të ketë rritje të madhe sepse çmimet do të jenë në përputhje me shpenzimet, e kjo do të thotë çmim më i lartë i bukës për 1 deri në 2 denarë, natyrisht nëse ndodh rritje – thotë Malishiq .

Ai shton se aktualisht nuk ka asnjë njoftim nga furrat e mëdha për nevojën e rritjes së çmimit të bukës.

– Nuk ka asnjë njoftim për rritje të çmimit të bukës. Tashmë ka pasur një korrigjim çmimi më parë, dhe mendoj se në muajt ose dy muajt e ardhshëm nuk do të ketë rritje të re të çmimit dhe nëse do të ketë, do të jetë minimal. Dhe, përsëri, do të them se gjithçka varet nga zhvillimet në treg , të cilat varen nga situata aktuale politike në botë – thotë Malishiq.

Përfaqësues të një pjese të industrisë së furrës kanë njoftuar këto ditë se është e nevojshme një rritje e re e çmimit të bukës nga shtatori, nëse shteti nuk e ndihmon këtë degë të industrisë që të mos pësojë humbje të mëdha për shkak të çmimeve të larta të grurit në tregjet botërore. , si rezultat i daljes së Rusisë nga Marrëveshja e Eksportit të grurit ukrainas.

– Që nga fundi i korrikut, pas tërheqjes së Rusisë nga Marrëveshja për eksportin e grurit ukrainas, çmimet në bursa janë rritur me 10 deri në 15%. Gjithashtu, rol ka edhe rritja e çmimeve të qumështit dhe produkteve të mishit, sepse këto produkte marrin pjesë edhe në industrinë e furrës. Situata monitorohet me kujdes dhe secili prodhues përcakton nëse do t’i rrisë çmimet apo do të shesë me të njëjtat çmime – tha Goran Gjorgievski, kryetar i Odës së Agrobiznesit në Unionin e Odave Ekonomike./Alsat.mk

TË FUNDIT
5 orë
‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues
7 orë
Taravari: Prioriteti im do të jetë shëndetësia publike
10 orë
SHBA përfshin në Listën e Zezë edhe rrjetin që rriti pasurinë e Dodikit
11 orë
Qeveria miraton masa kundër të nxehtit që pritet ta përfshijë vendin
11 orë
Stoilkoviçi, Fronti Europian thirrje VLEN-it të mos hyjë në Qeveri! Mickoski: Ministrat duhet të kenë qëndrime pro-maqedonase

ME TE LEXUARA

12 orë
Dorëzohet në Kuvend përbërja e re e Qeverisë, pritet caktimi i seancës
12 orë
Mbi 40 gradë Celsius – Nga e enjtja vendi në alarmin portokalli
12 orë
Maqedonia e Veriut në vendin e 11-të në NATO sipas përqindjes së BPV-së dedikuar për mbrojtjen
20 orë
Mickoski pritet të dorëzojë në Kuvend propozimin për përbërjen e qeverisë së re
11 orë
Sylvinho para sfidës me Kroacinë: Do të jetë vendimtarja!
19 orë
Euro 2024 vjen sot me dy ndeshje
11 orë
Stoilkoviçi, Fronti Europian thirrje VLEN-it të mos hyjë në Qeveri! Mickoski: Ministrat duhet të kenë qëndrime pro-maqedonase
19 orë
Mumiet e fshatit Likovë, rasti i rrallë në vendin tonë dhe më gjerë

LEXO MË SHUMË

Mickoski

‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues

arben taravari

Taravari: Prioriteti im do të jetë shëndetësia publike

Dodik

SHBA përfshin në Listën e Zezë edhe rrjetin që rriti pasurinë e Dodikit

moti Vapa nxehti temperaturat

Qeveria miraton masa kundër të nxehtit që pritet ta përfshijë vendin

ivan stoilkoviq

Stoilkoviçi, Fronti Europian thirrje VLEN-it të mos hyjë në Qeveri! Mickoski: Ministrat duhet të kenë qëndrime pro-maqedonase

sylvinjo silvinjo

Sylvinho para sfidës me Kroacinë: Do të jetë vendimtarja!

nato-mkd-zname

Maqedonia e Veriut në vendin e 11-të në NATO sipas përqindjes së BPV-së dedikuar për mbrojtjen

moti nxehti temperatura-termometri

Mbi 40 gradë Celsius – Nga e enjtja vendi në alarmin portokalli

Kuvendi parlamenti maqedoni

Dorëzohet në Kuvend përbërja e re e Qeverisë, pritet caktimi i seancës

INFO

NA NDIQ