A do të shtrenjtohet çmimi i veturave në Maqedoni?

ina-online
ina-online

08/10/2023

Nesër dhe të martën do të ketë informacion më të qartë se si do të llogaritet taksa e mjeteve motorike dhe sa do të ndikojë në çmimin e tyre, transmeton Faktor.mk.

Sipas informacioneve, janë përfshirë disa propozime dhe nesër në ambientet e Ministrisë së Financave përfaqësuesit e të gjitha odave të importuesve të makinave do të ulen në një tryezë të përbashkët, ndërsa vendimi do të merret të martën në seancën e Qeverisë.

Në fakt bëhet fjalë për ndryshimin dhe plotësimin e dekretit për mënyrën e llogaritjes së taksës për mjetet motorike. Kjo, nga ana tjetër, rezultoi nga një projekt me Bankën Botërore për përmirësimin e taksimit të mjeteve motorike, për të cilën Ministria e Financave dhe Drejtoria e Doganës kanë përgatitur një Dekret, i cili tashmë është parë nga disa nga palë.

Një pjesë e mediave raportojnë se nëse deri më tani nuk paguhej taksë për një automjet deri në 10 mijë euro, tani ajo do të jetë një për qind dhe tarifa do të dyfishohet për ato mjete që ndotin më shumë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kurti vucic

Plani 6 miliardësh i BE-së, Kosova dhe Serbia përfitojnë vetëm nëse zbatojnë Marrëveshjen e Ohrit e Asociacionin

Dimitar Kovacevski

Kovaçevski: Në gjurmët e Shën Kliment Ohrit, gjuha maqedonase është bërë realitet në Evropë dhe në botë

rusko

Ruskovska: Hetimi fillimisht duhet të vërtetojë qëllimin për vrasjen e Pançes dhe Vanjës

S-600x360

Në samiti BE – Ballkani Perëndimor, Kosovës e Serbisë do t’i bëhet thirrje për normalizim

bagdat

Ambasada amerikane në Bagdad sulmohet me raketa

pendarovski-nato

Pendarovski: Shën Klimenti le të jetë mësim për shoqërinë tonë

Peter Stano

Stano jep disa detaje për draft-statutin e Asociacionit: Është një propozim i ri, i balancuar dhe evropian

Kovacevski

Kovaçevski: Institucionet vepruan shpejt dhe me profesionalizëm në rastin e vrasjes së dyfishtë

DASH Uashington Departamenti

DASH: Marrëveshja e NATO-s ka hyrë në fuqi për Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ