A do të vazhdojë Bektel Enka ta ndërtojë korridorin 10? Flet Mickoski

Picture of INA
INA

16/05/2024

Se a do të a do të vazhdojë Bektel Enka ta ndërtojë korridorin 10? Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski tha se ekzistojnë dy opsione, ta shkëpusim marrëveshjen ose ta optimizojmë marrëveshjen, për çfarë tashmë kemi bisedime fillestare.

Mickoski tha se qytetarët duhet të fitojnë autostradë por marrëveshjen e nënshkruar nga Qeveria aktuale, e cilëson si të pazbatueshme për shkak të problemeve juridike

“Fillimisht duhet ta shohim marrëveshjen. Nga ajo që kemi qasje në marrëveshje, shihet se kemi dy opsione. Njëri opsion është ta shkëpusim marrëveshjen, të shkojmë në Arbitrazh dhe të paguajmë qindra milionë euro dhe të mos kemi autostradë. I dyti është që ta optimizojmë marrëveshjen, për çfarë tashmë kemi bisedime fillestare, me çka do të përshpejtohej projekti dhe do të realizohej projekti. Ne jemi më shumë për qasjen pragmatike – qytetarët të fitojnë autostradë, po ajo të jetë e optimizuar pasi kështu siç është nënshkruar nga kjo Qeveri, për fat të keq, në një masë duhet të them se është i pazbatueshme për shkak të problemeve juridike dhe problemeve me shpronësimin, si dhe problemeve teknike. Kështu, porosia ime është se si Qeveri duhet të ndërtojmë, dhe jo të prishim”, tha Mickoski.

TË FUNDIT
5 orë
Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet
7 orë
Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit
7 orë
Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona
8 orë
Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore
9 orë
Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

ME TE LEXUARA

17 orë
Kasami: Fronti Evropian të luaj rol konstruktiv në opozitë
14 orë
Ja në cilat komuna të Maqedonisë së Veriut do të ketë zgjedhje të parakohshme komunale
7 orë
Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona
17 orë
LLoga: Dhuna e numrave nga komuniteti shumicë në Maqedoninë e Veriut ka dhuruar vetëm pasoja për shqiptarët
14 orë
Memetin s’mund ta shkarkojnë, por e sugjerojnë: Të mos marrë pjesë në punën e Këshillit të Prokurorëve derisa zgjat procedura kundër tij
1 ditë
Osmani uron Gashin: Shqiptarët e RMV-së kanë luajtur rol kyç në shtetformim
7 orë
Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit
17 orë
A do të jetë ministër i Ekonomisë? Ja çfarë thotë Besar Durmishi nga VLEN

LEXO MË SHUMË

IMG_2555

Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

dejvid daviv gir geer

Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit

IMG_2550

Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore

qeveria-750x430

Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

vmro

VMRO-DPMNE: Kacarska ka lënë një faqe të zezë në historinë e Gjykatën Kushtetuese

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?

qeveria

Nga sot vijon të rrjedhë afati dhjetëditor për formimin e Qeverisë

fronti evropian vlen

VLEN: BDI të reformohet, e jo të bojkotojë

INFO

NA NDIQ