A duhet avokat për të marrë leje pune apo shtetësi zvicerane?

Picture of ina-online
ina-online

26/10/2023

Ka një sërë reklamash në internet nga firma ligjore që ofrojnë ndihmën e tyre për marrjen e një leje pune, apo edhe shtetësinë, në Zvicër.

Për shembull, një firmë ligjore reklamon shërbimet e saj duke premtuar se do të ndihmojë të huajt “në marrjen e lejes së dëshiruar apo edhe nënshtetësisë së Zvicrës”.

Nëse jeni të njohur me rregullat zvicerane të imigracionit, duhet të jeni skeptik për reklamat që firmat ligjore bëjnë në internet.Firmat ligjore ofrojnë vetëm informacione rreth llojeve të ndryshme të lejeve të punës zvicerane, ndihmë në aplikimin në emrin tuaj dhe dorëzimin e dokumenteve te autoritetet e imigracionit – pothuajse gjithçka që mund të bëni vetë.

Tani, nëse jeni shumë i zënë për t’u përfshirë vetë, ose nuk jeni të sigurt se si ta përfundoni procesin, atëherë sigurisht që mund t’ia delegoni këtë detyrë një avokati imigracioni dhe të paguani për këto shërbime.Por duhet të dini se asnjë avokat, sado i zoti, nuk ka mundësi të marrë një leje apo shtetësi për ju.

Gjithashtu mbani në mend se çdo informacion që një avokat do t’ju japë në lidhje me procesin e aplikimit dhe formalitetet e tjera, është i disponueshëm lehtësisht, falas, nga faqja e internetit e Sekretariatit Shtetëror për Migracionin (SEM), shkruan The Local.Si përfundim, ju nuk keni nevojë për avokat për të aplikuar për leje/shtetësi, por opsioni për të punësuar një është aty, nëse kjo është ajo që dëshironi të bëni.

TË FUNDIT
11 orë
Hajni zviceran ia vodhi çantën shtetasit të Maqedonisë, por nuk i gjeti 1 mijë eurot e fshehura në libër
13 orë
Arrestohet shqiptari i dyshuar për vrasje në Gjermani
13 orë
Mediat zvicerane shkruajnë për garat ilegale në Kosovë me vetura me targa të Zvicrës
1 ditë
“Lakmojmë luksin e mërgimtarëve, por jemi dembela”! Ekonomisti thotë se mërgata lë në RMV rreth një miliard euro
3 ditë
Lirohet nga akuzat kosovari i cili dyshohej për akte seksuale me një fëmijë

ME TE LEXUARA

1 ditë
“Lakmojmë luksin e mërgimtarëve, por jemi dembela”! Ekonomisti thotë se mërgata lë në RMV rreth një miliard euro
13 orë
Mediat zvicerane shkruajnë për garat ilegale në Kosovë me vetura me targa të Zvicrës
13 orë
Arrestohet shqiptari i dyshuar për vrasje në Gjermani
11 orë
Hajni zviceran ia vodhi çantën shtetasit të Maqedonisë, por nuk i gjeti 1 mijë eurot e fshehura në libër

LEXO MË SHUMË

vjedhje

Hajni zviceran ia vodhi çantën shtetasit të Maqedonisë, por nuk i gjeti 1 mijë eurot e fshehura në libër

Arrestim_Pranga-780x468-1

Arrestohet shqiptari i dyshuar për vrasje në Gjermani

Ferrari bugati

Mediat zvicerane shkruajnë për garat ilegale në Kosovë me vetura me targa të Zvicrës

mergimtar

“Lakmojmë luksin e mërgimtarëve, por jemi dembela”! Ekonomisti thotë se mërgata lë në RMV rreth një miliard euro

GJYKATA

Lirohet nga akuzat kosovari i cili dyshohej për akte seksuale me një fëmijë

eset jashari

Eset Jashari nga Kumanova rrëfen jetën e rëndë për tu vendosur në Zvicër

shofer-bus

Aksidentohet në Itali autobusi me turistë nga Shqipëria, 16 të lënduar

tetova

Mërgimtarët gjallërojnë Tetovën, por ankohen për çmime të larta: Më shtrenjtë se në Zvicër!

Foto: Ilustrim

Itali, e çoi në një kamp veror, 7-vjeçarja shqiptare mbytet në liqen (FOTO)

INFO

NA NDIQ