A duhet të ndërroni edhe patent shoferin, nëse planifikoni të udhëtoni?

ina-online
ina-online

11/02/2024

Duhet të ndryshoni edhe patentat e trafikut dhe shoferit nëse dëshironi të udhëtoni sepse edhe ato skadojnë më 12 shkurt.

Nëse qytetarët nuk i ndërrojnë lejet e trafikut apo patentë shoferët, nuk do të kenë problem në Maqedoni, por mund të kenë problem nëse duan të udhëtojnë me automjet dhe të kalojnë kufirin. Çmimi për ndërrimin e patentë shoferit është 390 denarë, për targa 1.250 denarë, ndërsa për leje në komunikacion 250 denarë.

Në përputhje me detyrimet e Marrëveshjes së Prespës deri më 12 shkurt 2024, të gjitha dokumentet personale duhet të zëvendësohen dhe në to të shkruhet emri i ri i shtetit, Maqedonia e Veriut ose shkurtesa NMK. Përveç pasaportave dhe kartave të identitetit, kjo vlen edhe për lejet e drejtimit, targat dhe patentë shoferët.

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani ka shpjeguar sot se karta e qarkullimit është një dokument që ia tregon doganës së huaj kur kalon kufirin. Nëse keni një biletë trafiku të lëshuar para 5 vitesh, për shembull, në të shkruhet Republika e Maqedonisë dhe duhet ta ndërroni, dmth ka shumë mundësi që doganieri i huaj të mos ju lejojë të kaloni.

“Një dokument që përdoret jashtë pas orës 12 nuk duhet të përdoret. Dhe ai i trafikut eshte per jashte se duhet ta tregosh ne kufi, ne dogane dhe aty ka te njejtin emer. Pra, më lejoni t’i kujtoj qytetarët se duhet të ndryshohen edhe lejet e qarkullimit”, tha Osmani.

Ata që nuk kanë ndërruar targat mund të marrin një afishe me NMK në stacionet e kontrollit teknik. Turma të mëdha për shkëmbimin e dokumenteve personale, jo vetëm në Shkup, por edhe në qytete të tjera të vendit./tvkoha

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vmro-bdi

BDI: Mickoski injoroi Amerikën, injoroi Europën, po injoron edhe të ardhmen europiane të qytetarëve

foshnje bebe

Të dhëna alarmante/ Martohen vëlla e motër në Veles se u ngatëruan gjatë birësimit

kuvendi-jashte-1024x681-1024x681-780x470-1-696x419-1

Seancë e Komisionit Parlamentar për Financim dhe Buxhet

moti-1

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Bujar Osmani

Instituti “Arben Xhaferi”: Bujar Osmani ka shkelur ligjin shtatë herë radhazi brenda një viti duke i mbajtur të fshehura shpenzimet e tij si Ministër i jashtëm

Kamionet-1-520x360-1

Pasaporta më shpejt për shoferët e kamionëve dhe autobusëve

Qeveria talat xhaferi

Qeveria konstatoi dhe miratoi tekstin e Strategjisë kombëtare për zhvillim 2024-2044

naim-bajrami

Krahu i Selës i ASH-së vetë apo koalicionim për zgjedhjet, flet Bajrami

Ageler

Ageler: Diskursi i fushatës të fokusohet në çështje esenciale, jo në sulme personale

INFO

NA NDIQ