A e dini pse Zvicra quhet Zvicër..?

INA
INA

02/01/2024

“Zvicra” është një version i përmbledhur i emrit origjinal të vendit në gjermanisht (Schweiz). Nga e ka origjinën kjo? Emri në anglisht për Zvicrën vjen nga gjermanishtja ‘Schweiz’, e cila njihet edhe si Suisse në frëngjisht, Svizzera në italisht dhe Svizra në Romansh – gjuhët e tjera zyrtare të Zvicrës, shkruan thelocal transmeton Albora.ch.

Por nga erdhi ky emër? Me sa dimë, e ka origjinën në ngjarje që i dhanë formë historisë së saj gjatë shumë shekujve. A është e mundur që fiset helvetike që kanë banuar në këtë tokë shumë kohë më parë e kanë zgjedhur në mënyrë të rastësishme emrin dhe më pas e kanë votuar në një referendum?

Ne nuk mund ta dimë këtë me siguri (sidomos pjesa e referendumit, pasi demokracia e drejtpërdrejtë është një zhvillim më i fundit), por ja çfarë dimë: ky emër nuk është zgjedhur vetëm nga një përkrenare.

Teoritë janë të shumta dhe të ndryshme, dhe askush nuk është plotësisht i sigurt se nga erdhi emri.

Ku e mori emrin Zvicra?
Duket se ka po aq teori për origjinën e emrit të Zvicrës sa ka emra për vendin.

Siç na tregon Wikipedia, emri mund të ketë rrjedhur nga fjala kelt “Sveit” qysh në vitin 972. Emri ‘Schweiz’ u përmend për herë të parë në një dokument ligjor në 1415.

Një version tjetër thotë se emri gjermanik i vendit, Schweiz, bazohet në Schwyz, një nga tre kantonet që në 1291 formuan bërthamën e Zvicrës moderne (dhe mbetet një kanton deri më sot).

Por kjo nuk është e gjitha. Dokumentet nga shekujt 15 dhe 16 sugjerojnë një lidhje me Suit / Swit / Schwyt / Switer, një udhëheqës i një fisi që emigroi këtu nga Suedia – gjë që mund të shpjegojë pse disa njerëz mendojnë se Suedia dhe Zvicra janë i njëjti vend ( alarm spoiler: nuk janë).

Megjithatë, një tjetër të dhëna historike sugjeron se emri e ka origjinën nga “Switzer”, një “term i vjetëruar për një person zviceran që ishte në përdorim gjatë shekujve 16-19”.

Së paku, ky shpjegim do t’i jepte versionit në gjuhën angleze të emrit, Switzerland-land, njëfarë besueshmërie.

Historianët i kanë dhënë ndoshta besueshmërinë më të madhe këtij shpjegimi, me disa që argumentojnë se termi Swiz ose Switz ishte në fakt një fyerje për ushtritë që vinin nga rajonet e Zvicrës moderne të përdorura nga ushtritë nga Gjermania dhe Austria e sotme.

Fillimisht, ushtritë zvicerane shpesh fitimtare – mos harroni se kjo ishte shumë përpara neutralitetit zviceran – e urrenin këtë fjalë, por filluan ta quanin veten zviceranë nga inati.

Me kalimin e kohës, emri u përhap dhe vlera e fyerjes u zvogëlua, deri në vitin 1803 kur Republika Helvetike u emërua zyrtarisht Konfederata Zvicerane.

Le të jetë ky një mësim për këdo që nuk i pëlqen pseudonimi i tij ose ndihet i fyer nga ajo që dikush i quan – ju mund ta përqafoni atë dhe ta përdorni kundër tyre, si një lëvizje e zgjuar xhudo.

Po emrat francezë, italianë dhe romakë për Zvicrën?
Meqenëse gjermanishtja (ose një formë e saj) ishte e vetmja gjuhë e folur në vend në ditët e para, Zvicra është quajtur “Schweiz” më e gjata.

Ndërsa rajonet franceze dhe italisht-folëse filluan t’i bashkohen konfederatës gjatë shekujve të ardhshëm, ata sollën versionet e tyre gjuhësore të emrit të vendit: Soisses dhe Suysses ishin emrat e hershëm francezë (të cilët përfundimisht evoluan në Suisse), ndërsa Sviceri / Suyzeri u shndërruan në Svizzera në italisht.

Megjithatë, gjatë shumë shekujve, vendi që tani është Zvicra / Schweiz / Suisse / Svizzera / Svizra ishte njohur thjesht si Konfederata Helvetike, ose Helvetia.

Shkurtesa e versionit të saj origjinal latin, Confœderatio Helvetica – CH – përdoret ende zakonisht në kodet postare zvicerane, pullat, ngjitësit e makinave dhe adresat e internetit.
Kjo reflektohet edhe në gjuhë të tjera, si rumanishtja, ku Zvicra njihet si Elveția.

/albora

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kosovar suedi

Dy kosovarë bëhen heronj në Suedi, ia shpëtuan jetën një personi që ra në ujë

shqiptari restorant gjermani

Shqiptari që ka restorant në Gjermani s’ua merr asnjë cent klientëve shqiptarë

punetoret-800x445

Si e humbi jetën mërgimtari 43 vjeçar në Itali

protesta-nju-jork2

Shoqata Malësia e Madhe në New York, zgjodhi kryesinë e re : Kryetar i ri me mandat dy vjeçar u zgjodh Senad Lulanaj

shtetesia amerikane lotaria

Tarifat e aplikimit për shtetësi amerikane do të rriten për herë të parë në 8 vjet

qendra kulturore zagreb

Hapja solemne e Qendës Kulturore Shqiptare në Zagreb

policia gjermane gjermani

41-vjeçarja nga Maqedonia goditet me thikë nga burri i saj në Gjermani në sy të djalit të saj të mitur

supermarketet-800x445

Në të ardhmen, Coopi zviceran do të shesë perime nga Shqipëria

zvicer-policia

Shtetasi i Maqedonisë dëbohet nga Zvicra

INFO

NA NDIQ