A e dini se çfarë do të thotë Wi-Fi?

INA
INA

13/03/2024

Ne jetojmë në një botë të shkurtesave dhe shkurtesave, veçanërisht në botën e teknologjisë – iOS, LiDAR, GPS… këto janë të gjitha terma që i hasim pothuajse çdo ditë.
Është logjike që pas këtyre shkurtesave fshihen fraza kuptimplote, p.sh. GPS është “Global Positioning System” etj. Megjithatë, një shkurtim në veçanti spikat këtu, dhe ndoshta nuk do të thotë atë që mendoni – është Wi-Fi.

Pavarësisht nëse e shqiptoni me ose pa vizë, Wi-Fi (ose WiFi), me siguri do të mendoni se do të thotë diçka “wireless”, veçanërisht pasi është një besim i zakonshëm që Wi-Fi do të thotë “Fidelity Wireless”.

Gjithçka mund të ketë kuptim – përveçse gjërat nuk janë ashtu siç duken.

19 vjet më parë, pra në vitin 2005, shkrimtari dhe gazetari Cory Doctorow publikoi një intervistë në blogun e tij me Phil Belanger, një nga themeluesit e Wi-Fi Alliance, një organizatë që miraton produktet Wi-Fi.

Belanger më pas zbuloi se Wi-Fi në të vërtetë do të thoshte – absolutisht asgjë.

“Ne kishim nevojë për diçka më bindëse se sekuenca e drejtpërdrejtë IEEE 802.11b.” Ne punësuam një agjenci marketingu, ata dolën me dhjetë akronime dhe ne zgjodhëm këtë. “Slogani ‘Wireless Fidelity Standard’ erdhi më vonë,” tha Belanger.

Ai gjithashtu zbuloi se disa nga kolegët e tij ishin “të frikësuar” sepse nuk e kuptonin emrin apo të gjithë historinë e marketingut. Ata kishin nevojë për një shpjegim, ndaj dolën me “Wireless Fidelity” dhe kështu lindi “miti”.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bota-rrezik globi toka

Parashikimet e Nikola Teslës që janë realizuar deri tani

microsof

Microsoft do të investojë 1.5 miliardë dollarë në firmën e inteligjencës artificiale

Elon Musk X twitter

Zbulohet se çfarë i shkroi Elon Musk stafit të Tesla-s ku njoftoi pushimin nga puna të më shumë se 10% të fuqisë punëtore

whatsapp-main-600x360

Aplikacioni WhatsApp po merr një chatbot me AI

190719_ROBOTET_12_8

A janë robotët “miqtë apo armiqtë tanë”? Ja çfarë mendojnë njerëzit në disa pjesë të botës

Elon Musk X twitter

Ndryshimet në platformën X të Elon Musk, përdoruesve nuk do t’u jepet ky opsion

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

WhatsApp njofton për uljen e kufirit të moshës së përdoruesve në disa vende

sam altman

Sam Altman prezanton ChatGPT Enterprise te kompanitë e tjera të mëdha

google

Google së shpejti prezanton telefonin e ri Pixel 8A

INFO

NA NDIQ