A e dini se kjo pjesë e trupit të njeriut nuk ka nevojë për asnjë pikë gjak

INA
INA

27/01/2024

Trupi i njeriut përmban mesatarisht 5 deri në 6 litra gjak, i cili me ndihmën e zemrës dhe enëve të gjakut mirëmban funksionin e organeve të tjera të trupit.

Mirëpo është një pjesë e trupit tonë që nuk ka nevojë për gjak. Ajo është Kornea e cila nuk ka nevojë për furnizim me gjak pasi oksigjenin e merr direkt nga ajri.

Kornea është pjesa transparente e përparme e syrit e cila mundëson hyrjen e rrezeve të dritës në brendësi të tij, për në retinë dhe prej andej përcillet në tru ku edhe realizohet perceptimi i imazhit.

Kornea normale është një sipërfaqe e lëmuar, asferike në formën e xhamit të orës, e rrumbullakët në qendër dhe vjen duke u sheshuar në periferi.Kornea është e ndërtuar nga fibra të kolagjenit të orientuara kryesisht në mënyrë paralele. Për shkak se transparenca është me rëndësi parësore, kornea nuk ka enë gjaku.

Në vend të kësaj, oksigjeni shpërndahet në lot dhe pastaj shpërndahet përgjatë kornes për ta mbajtur atë të shëndetshëm. Tek njerëzit, Kornea ka një diametër prej rreth 11.5 mm dhe një trashësi prej 0.5-0.6 mm.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Ilir-Demiri-921x614

Demiri: nuk do të ketë incizime pa radhë, terminet për rezonancë magnetike do të publikohen në “Termini im”

stres

Qytetarët e RMV vuajnë nga ankthi dhe tensioni i lartë i gjakut

Veshi-750x470

Ju fishkëllojnë veshët? Ja çka tregon kjo për shëndetin tuaj

mjalti

Hojet e bletëve me vlerat më të mira për shëndetin

klinika zhan mitrev

Klinika Zhan Mitrev 24 vjet – 1 milion ekzaminime dhe 400,000 histori suksesi

gripi-sezonal

Ulet numri i të sëmurëve nga gripi në Maqedoni

fruthi

Fruthi po kërcënon edhe Maqedoninë!

ushqim2-707x383-600x360

Ushqimet që duhet me patjetër t’i shmangni në mëngjes, paralajmëron gastroenterologu

pem

Mbron zemrën dhe trurin: Ky është fruti më i shëndetshëm që mund të hani, sipas dietologëve

INFO

NA NDIQ