A e lini celularin tuaj në karikues gjatë natës? Ja pse nuk duhet ta bëni më këtë

Picture of INA
INA

07/09/2023

Qëndrueshmëria e një baterie të telefonit celular është një artikull i rëndësishëm për shumë kur blejnë një pajisje të re, por diçka që shumë njerëz bëjnë ka efekt të zvogëlojë ndjeshëm atë qëndrueshmëri me kalimin e kohës.

Nëse e lini telefonin tuaj celular në karikues para gjumit për tu përshëndetur me një bateri të plotë në mëngjes, do të ishte mirë të ndalonit.

Gjegjësisht, USA Today kontrolloi atë që thonë tre prodhuesit e mëdhenj, Apple, Samsung dhe Huawei, dhe të gjithë ranë dakord që ju të mos e karikonit celularin tuaj brenda natës.

Apple dhe Samsung deklarojnë se nuk është mirë që bateria të jetë në karikues për një kohë të gjatë dhe Huawei beson se është optimale që ngarkesa e baterisë të jetë midis 30 dhe 70 për qind.

Ekspertët këshillojnë që është më mirë të karikoni baterinë para se të flini, në vend që ta lini atë në karikues brenda natës, pa pasur nevojë të karikoni plotësisht baterinë.

Gjithashtu, është një ide e mirë të mos prisni që bateria të shkarkohet plotësisht para se ta karikoni.

Jetëgjatësia e baterisë ndikohet gjithashtu nga temperatura në të cilën ju mbani telefonin. Dhe është gjithmonë më mirë ta mbani më të freskët sepse temperaturat e larta shkurtojnë jetën e baterisë. Prandaj, mbajtja e një telefoni celular nën jastëk ose lënia e tij në diell nuk është aspak një ide e mirë.

Nëse akoma e karikoni telefonin gjatë natës, në rast se zgjoheni dhe vëreni se bateria është e mbushur, hiqeni nga karikuesi. Nuk do të ndihmojë shumë, por as nuk do të dëmtojë.

TË FUNDIT
16 orë
Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore
1 ditë
Elon Musk do të mbështesë fushatën e Trumpit me mbi 41 milionë euro në muaj
7 ditë
Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit
1 javë
“Nuk kanë turp!" Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë
1 javë
“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman

ME TE LEXUARA

16 orë
Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore

LEXO MË SHUMË

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore

Trump Musk

Elon Musk do të mbështesë fushatën e Trumpit me mbi 41 milionë euro në muaj

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit

auto_donald-trump-oval-office1550229304

“Nuk kanë turp!” Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë

chat-gpt

“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman

wi-fi ruter

Paralajmërojnë ekspertët: Rritja e temperaturave mund të ndikojë në Wi-Fi-në tuaj

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Whatsappi do t’ua mundësojë të flisni me njerëz në gjuhë të huaja

tik tok

A do të ndalohet përfundimisht përdorimi i TikTok-ut në Kosovë?

meta-logo-1

Brazili kërkon nga Meta të pushojë së shfrytëzuari të dhënat e përdoruesve për të trajnuar modelet e tij gjeneruese të AI

INFO

NA NDIQ