A është çmendur Putini!?/ Agjentët perëndimorë kërkojnë të ‘futen’ brenda kokës së tij – këto janë dyshimet e para

Iliria News Agency
Iliria News Agency

20/03/2022

Udhëheqësi rus Vladimir Putin është bllokuar në një botë të mbyllur të krijuar prej tij, besojnë spiunët perëndimorë. Dhe kjo i shqetëson ata.

Për vite me radhë ata kanë kërkuar të futen në mendjen e zotit Putin, për të kuptuar më mirë qëllimet e tij, shkruan BBC, transmeton “Bota sot”. Me trupat ruse të bllokuara në Ukrainë, nevoja për ta bërë këtë është bërë edhe më e madhee, teksa agjentët përpiqen të kuptojnë se si do të reagojë ai nën këtë presion.

Të kuptuarit e gjendjes së tij shpirtërore do të jetë jetike për të shmangur përshkallëzimin e krizës në një territor edhe më të rrezikshëm.

Ka pasur spekulime se lideri rus ishte i sëmurë, por shumë analistë besojnë se ai në fakt është bërë i izoluar dhe i mbyllur për çdo pikëpamje alternative.

Izolimi i tij ka qenë i dukshëm edhe në fotot e takimeve të tij, si kur u takua me Presidentin Emmanuel Macron. dyshja në skajet e largëta të një tavoline të gjatë. Kjo ishte gjithashtu e dukshme në takimin e Putinit me ekipin e tij të sigurisë kombëtare në prag të luftës.

Plani fillestar ushtarak i Putinit dukej si diçka e krijuar nga një oficer i KGB-së, shpjegon një zyrtar perëndimor i inteligjencës.

Ai ishte krijuar, thonë ata, nga një “konspiracion” i ngushtë me theks mbi fshehtësinë. Por rezultati ishte kaos. Komandantët ushtarakë rusë nuk ishin gati dhe disa ushtarë kaluan kufirin pa e ditur se çfarë po bënin.

Vendimmarrës i vetëm

Spiunët perëndimorë, përmes burimeve të fshehta, dinin më shumë për ato plane sesa shumë njerëz brenda udhëheqjes ruse. Por, tani ata përballen me një sfidë të re – të kuptojnë se çfarë do të bëjë lideri rus më pas. Dhe kjo nuk është e lehtë.

“Sfida e të kuptuarit të lëvizjeve të Kremlinit është shumë e vështirë, pasi Putini është vendimmarrësi i vetëm në Moskë”, shpjegon John Sipher, i cili më parë drejtonte operacionet e CIA-s në Rusi. Edhe pse pikëpamjet e tij shpesh bëhen të qarta përmes deklaratave publike, duke ditur se si do të veprojë ndaj tyre, është një sfidë e vështirë e inteligjencës.

Zoti Putin, thonë zyrtarët e inteligjencës, është i izoluar në një flluskë të krijuar prej tij, në të cilën shumë pak informacione të jashtme depërtojnë, veçanërisht informacionet që mund ta sfidojnë atë që ai mendon.

“Ai është viktimë e propagandës së tij në kuptimin që ai dëgjon vetëm një numër të caktuar njerëzish dhe bllokon çdo gjë tjetër. Kjo i jep atij një pamje të çuditshme të botës,” thotë Adrian Furnham, një profesor i psikologjisë dhe bashkë. autor i një libri të ardhshëm ‘Psikologjia e spiunëve dhe spiunimit’.

“Nëse ai është viktimë e grupit, mendoni se duhet të dimë se kush është grupi,” thotë Prof Furnham, shkruan BBC, transmeton “Bota sot”.

Rrethi i atyre me të cilët Putini bisedon nuk ka qenë kurrë i madh, por kur erdhi te vendimi për të pushtuar Ukrainën, ai ishte ngushtuar në vetëm një grusht njerëzish, besojnë zyrtarët e inteligjencës perëndimore, të gjithë atyre “besimtarëve të vërtetë” që ndajnë mendimet dhe obsesionet me Putinin.

Cilët janë këshilltarët në rrethin e ngushtë të ngushtë të Vladimir Putin?

Ndjenja se sa i vogël është bërë rrethi i tij i brendshëm u theksua kur ai qortoi publikisht kreun e Shërbimit të tij të Inteligjencës së Jashtme në mbledhjen e sigurisë kombëtare pak para pushtimit – një veprim që dukej se poshtëronte zyrtarin. Fjalimi i tij disa orë më vonë zbuloi gjithashtu një burrë të zemëruar dhe të fiksuar pas Ukrainës dhe Perëndimit.

Ata që e kanë vëzhguar atë thonë se lideri rus është i shtyrë nga një dëshirë për të kapërcyer poshtërimin e perceptuar të Rusisë në vitet 1990, së bashku me një bindje se Perëndimi është i vendosur ta mbajë Rusinë poshtë dhe ta largojë atë nga pushteti. Një person që takoi Putinin kujton fiksimin e tij me shikimin e videove të vrasjes së Kol Gaddafit pasi ai u dëbua nga pushteti në vitin 2011.

Kur drejtorit të CIA-s, William Burns, iu kërkua të vlerësonte gjendjen mendore të zotit Putin, ai tha se ai “kishte qenë duke zier në një kombinim të djegshëm ankesash dhe ambicieje për shumë vite” dhe i përshkroi pikëpamjet e tij si “të ngurtësuara” dhe se ai ishte “shumë më i izoluar” nga këndvështrime të tjera.

A është i çmendur presidenti rus? Kjo është një pyetje që e kanë bërë shumë në Perëndim. Por pak ekspertë e konsiderojnë atë të dobishme. Një psikolog me ekspertizë në këtë fushë tha se duhej të supozohej sepse ne nuk mund ta kuptojmë një vendim si pushtimi i Ukrainës, ne e cilësojmë personin që e bëri atë si “të çmendur”.

CIA ka një ekip që kryen “analizë lidershipi” mbi vendimmarrësit e huaj, duke u mbështetur në një traditë që daton që nga përpjekjet për të kuptuar Hitlerin. Ata studiojnë sfondin, marrëdhëniet dhe shëndetin, duke u mbështetur në inteligjencën sekrete.

Një burim tjetër janë leximet nga ata që kanë pasur kontakte të drejtpërdrejta, siç janë liderët e tjerë. Në vitin 2014, Angela Merkel thuhet se i tha Presidentit Obama se zoti Putin po jetonte “në një botë tjetër”. Presidenti Macron ndërkohë, kur u ul me Putin së fundmi, u raportua se e kishte gjetur udhëheqësin rus “më të ngurtë, më të izoluar” krahasuar me takimet e mëparshme.

A ndryshoi diçka? Disa spekulojnë, pa shumë prova, për sëmundje të mundshme ose ndikimin e ilaçeve. Të tjerë tregojnë për faktorë psikologjikë, të tillë si ndjenja e kohës që i mbaron për të përmbushur atë që ai e sheh si fatin e tij në mbrojtjen e Rusisë ose rikthimin e madhështisë së saj. Udhëheqësi rus është izoluar dukshëm nga të tjerët gjatë pandemisë Covid dhe kjo gjithashtu mund të ketë pasur një ndikim psikologjik.

“Putini ka të ngjarë të mos jetë i sëmurë mendor, as nuk ka ndryshuar, megjithëse është më i nxituar dhe ka të ngjarëte jetë më shumë i izoluar në vitet e fundit,” thotë Ken Dekleva, një ish mjek dhe diplomat i qeverisë amerikane, dhe aktualisht një bashkëpunëtor i lartë në Fondacioni George HË Bush për Marrëdhëniet SHBA-Kinë.

Por një shqetësim tani është se informacioni i besueshëm ende nuk po gjen rrugën e tij në lakun e mbyllur të Putinit. Shërbimet e tij të inteligjencës mund të kenë hezituar përpara pushtimit për t’i thënë atij ndonjë gjë që ai nuk donte të dëgjonte, duke ofruar vlerësime rozë se si do të shkonte një pushtim rus. Dhe këtë javë, një zyrtar perëndimor tha se zoti Putin mund të mos ketë ende njohuri se sa keq po shkojnë gjërat për trupat e tij, me informatat që ka inteligjenca perëndimore. Kjo çon në shqetësim se si ai mund të reagojë kur të përballet me një situatë përkeqësuese për Rusinë, transmeton “Bota sot”.

Teoria e të çmendurit

Vetë Putin tregon historinë e ndjekjes së një miu kur ai ishte djalë. Kur e kishte futur në një qoshe, miu reagoi duke e sulmuar, duke detyruar një Vladimir të ri të bëhej ai që iku. Pyetja që bëjnë politikëbërësit perëndimorë është çfarë nëse zoti Putin ndihet i bllokuar tani?

“Pyetja është me të vërtetë nëse ai dyfishohet me brutalitet më të madh dhe përshkallëzohet për sa i përket sistemeve të armëve që ai është i përgatitur të përdorë”, tha një zyrtar perëndimor. Ka pasur shqetësime se ai mund të përdorë armë kimike apo edhe një armë taktike bërthamore.

“Shqetësimi është se ai bën diçka të pabesueshme të nxituar në një mënyrë vicioze të shtypjes së butonit,” thotë Adrian Furnham.

Vetë Putin mund të interpretojë ndjenjën se ai është i rrezikshëm apo edhe irracional – kjo është një taktikë e njohur (shpesh e quajtur teoria e “të çmendurit”) në të cilën dikush që ka akses në armët bërthamore përpiqet të bëjë kundërshtarin e tij të tërhiqet duke bindur ata që ai mund të jetë mjaft i çmendur për t’i përdorur ato pavarësisht nga potenciali që të gjithë të humbasin.

Për spiunët dhe politikëbërësit perëndimorë, të kuptuarit e synimeve dhe mendësisë së zotit Putin sot nuk mund të ishte më e rëndësishme. Parashikimi i përgjigjes së tij është thelbësor për të kuptuar se sa larg mund ta shtyjnë atë pa shkaktuar një reagim të rrezikshëm.

“Vetë koncepti i Putinit nuk lejon dështim apo dobësi. Ai i përbuz gjëra të tilla”, thotë Ken Dekleva. “Një Putin i dobësuar është një Putin më i rrezikshëm. Ndonjëherë është më mirë që ariu të ikë nga kafazi dhe të kthehet në pyll.”/Bota Sot

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

jetmiri big brother

Jetmiri pas daljes nga BBV kërcënon produksionin: A di sa lajme do të bëjmë?

Caroline Ziadeh

Shefja e UNMIK-ut: Vazhdoj ta theksoj kërkimin e përgjegjësisë për incidentin në Banjskë

gordana siljanovska davkova

Siljanovska: “Stop” keqpëdorimit të institucioneve

policia serbe vrasje serbi

Serbi/ Bomba 1 ton e NATO-s çaktivizohet në Nish

zgjedhje maqedoni

Interesim i madh për të vëzhguar zgjedhjet e dyfishta në Maqedoni të Veriut, deri më tani rreth 1000 kërkesa për akredtim në KSHZ

policia serbe vrasje serbi

Policia serbe arreston një kosovar me pretendimet se ka kryer krime lufte

ziadin sela

Ziadin Sela: Kosova dhe Shqipëria të na marrin shembull, të bashkohen

trupat britanike kosove

“Blindohen” kufijtë e Evropës, 20 mijë ushtarë në gatishmëri kundër Rusisë – ja “zona e nxehtë’ ku mund të nisë konflikti

lukaku

Lukaku e preferon kalimin në Saudi Pro League

INFO

NA NDIQ