A është Gemini i Google “më i zgjuar” se ChatGPT i OpenAl?

INA
INA

09/12/2023

Prezantimi i modelit të ri të Inteligjencës Artificiale (Al), Geminit nga Google, erdhi me pretendimet se ishte shumë më superior se ChatGPT-4 i OpenAl.

Gemini debutoi më 6 dhjetor dhe gjendet në tre versione, Ultra, Pro, dhe Nano.Në debutimin e tij, Google prezantoi disa teste të ndryshme, me të cilat e krahasoi atë me GPT-4.

Edhe pse thuhet se Gemini e tejkalon me kapacitet GPT-4 në fushën e matematikës së avancuar dhe kodimit të specializuar, pretendimet për epërsinë e tij janë vënë në pikëpyetje.Shumë prej përdoruesve të të dy modeleve kanë ndarë përvojat e veta në platformën X, duke bërë me dije se ndihen të “mashtruar” nga Google.

Kjo për faktin se shpesh Gemini refuzon të përgjigjet, sidomos në pyetjet politike që i shtrohen.

Ane Moss, një nga përdorueset e rregullta të Al, tha se për momentin do t’i mbetet besnike GPT-4 pasi ishte “zhgënjyer” me Gemini-n.

Ndryshe, Google planifikon të shpërndajë më gjerësisht modelin e vet të Inteligjencës Artificiale për publikun në fillim të vitit 2024.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Bitcoin

Vlera e Bitcoin shkon në mbi 65,000 dollarë – duke iu afruar nivelit më të lartë të të gjitha kohërave

190719_ROBOTET_12_8

Në një kompani suedeze, një chatbot bën punën e 700 njerëzve – në një muaj ai pati 2.3 milionë biseda

whatsapp-main-600x360

WhatsApp shfaq shenjat e para të funksionit për komunikim ndër-platformë

chat-gpt

Elon Musk padit krijuesin e ChatGPT OpenAI

nasa2

A do të jetë në gjendje NASA të sjellë mostrat e Marsit në Tokë?

sulmohet-bursa-kriptografike-coinmama-450-mije-perdorues-te-prekur_5c687ba63612e

SHBA, Britania dhe Bashkimi Europian godasin grupin famëkeq të krimit kibernetik

openAI

Mediat po paditin OpenAl dhe Microsoft

viber

Viber prezanton funksionin e ri

maserati

Modeli i ri nga Maserati do të dalë në shitje këtë verë

INFO

NA NDIQ