A i bëjnë fëmijët hiperaktivë ëmbëlsirat?

Picture of INA
INA

21/11/2023

Ashtu si të rriturit, disa fëmijë mund të jenë më të ndjeshëm ndaj rritjes së sheqerit në gjak sesa të tjerët.Kjo mund të thotë se ata kanë më shumë gjasa të ngjallen kur konsumojnë sheqer.Veçanërisht, një përqindje e vogël e fëmijëve me çrregullim të hiperaktivitetit të deficitit të vëmendjes mund të jenë tepër të ndjeshëm ndaj sheqerit dhe sjellja e tyre ndryshon kur ata e konsumojnë atë, sipas Jill Castle, një dietist i regjistruar dhe ekspert për ushqyerjen e fëmijëve.“Ata mund të bëhen më agresivë, hiperaktiv ose të vështirë për t’u menaxhuar nga prindërit”.Minimizimi i sheqerit në dietë mund të jetë i dobishëm për këta fëmijë.Sipas Castle, shumë ushqime me sheqer mund të barazohen me sasi të larta të ngjyrave të ushqimit, shije artificiale ose aditivëve të tjerë që mund të jenë problematike për një fëmijë me ADHD, shpesh duke e bërë të vështirë për t’i ngacmuar nëse sheqeri është fajtor.Komplikimi i çështjes është fakti se nuk kemi një mënyrë për të përcaktuar nëse ekziston një lidhje.

TË FUNDIT
2 ditë
Kosi dhe dobitë shëndetësore të konsumimit të tij
3 ditë
Kjo është arsyeja pse duhani po dëmton më shumë gratë
3 ditë
Shalqiri sjell dy të mira për trupin tuaj
6 ditë
VIDEO/ Gruas nga Gostivari i thanë mjekët në Gjermani se do të vdes por ajo falë ndihmës suaj, sot 90% i kancerit është zhdukur!
1 javë
Studimi: Obeziteti është shkaku i 32 llojeve të kancerit

ME TE LEXUARA

2 ditë
Kosi dhe dobitë shëndetësore të konsumimit të tij

LEXO MË SHUMË

kosi

Kosi dhe dobitë shëndetësore të konsumimit të tij

cigar-elektronike1

Kjo është arsyeja pse duhani po dëmton më shumë gratë

shalqi

Shalqiri sjell dy të mira për trupin tuaj

spital-780x439-650x358

VIDEO/ Gruas nga Gostivari i thanë mjekët në Gjermani se do të vdes por ajo falë ndihmës suaj, sot 90% i kancerit është zhdukur!

barku obez pesha

Studimi: Obeziteti është shkaku i 32 llojeve të kancerit

ushqim-frigorifer-uri-haje

Ekziston një moment i ditës që nuk duhet të hamë e as të pimë

mjek

Beshliovska: Ka ikje të madhe të infermierëve nga Maqedonia

ushqim-frigorifer-uri-haje

Të ngrënit në këtë kohë shoqërohet me shtim të konsiderueshëm në peshë

kockat

Si ndikon duhani dhe alkooli tek shëndeti i kockave

INFO

NA NDIQ