A i fërkon shpesh sytë? Ju mund të shkaktoni dëme të pakthyeshme

Picture of INA
INA

03/10/2023

Përsëritja e disa gjesteve, rrezikon të shkaktojë probleme që nuk do t’i çonim kurrë prapa në atë veprim të vogël, dhe me sa duket të padëmshëm. Ky është rasti, i fërkimit të syve, të cilët nëse përsëriten shumë shpesh mund të shkaktojnë në fakt dëme të pakthyeshme.

Shkaqet që na çojnë të fërkojmë sytë janë të ndryshme, që nga kruajtja e shkaktuar nga një kokërr pluhuri ose një qerpik, deri te era që fryn flokët. Megjithatë, ndoshta nuk e marrim parasysh faktin se kokërdhoku i syrit është një nga organet më delikate të trupit tonë dhe fërkimi i tij në mënyrë të përsëritur ose me shumë energji dëmton indet e buta që e rrethojnë. Që këtu, problemet mund të përfshijnë shikimin deri në verbëri.

Këshilla e ekspertëve, është që të mos prekni sytë tuaj dhe, në rastin e sikletit si irritimi, djegia ose tharja, kërkoni për pika syri ose lot artificial. Nëse, nga ana tjetër, ju thjesht nuk mund të mos fërkoni syrin, është thelbësore ta bëni atë butësisht dhe dukshëm me duar të pastra në mënyrë që të mos transferoni bakteret në sytë tuaj.

Dhe për të mbrojtur shikimin, syzet e diellit janë një mjet i çmuar kur jeni jashtë, aq më tepër në ditët kur drita është shumë intensive. Pa mbrojtjen e duhur, në fakt, rrezatimi i drejtpërdrejtë mund të shkaktojë dëmtime që kufizojnë aftësinë vizuale ose një humbje të përkohshme të shikimit.

TË FUNDIT
3 ditë
Rreziqet shëndetësore që vijnë nga mizat që prekin ushqimin
4 ditë
VIDEO/Ziberi: Shkalla e vdekshmërisë nga kanceri në Ballkan, shumë më e lartë se sa në BE
5 ditë
Ja kush e shpiku koronavirusin në laborator, kardiokirurgu shqiptar zbulon
5 ditë
Përfitimet e jashtëzakonshme që merrni nga konsumi i shalqirit
6 ditë
Spitali i Qytetit i stërmbushur nga pacientë të ardhur nga Qendra Klinike

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

miza ushqim

Rreziqet shëndetësore që vijnë nga mizat që prekin ushqimin

Bashkim Ziberi

VIDEO/Ziberi: Shkalla e vdekshmërisë nga kanceri në Ballkan, shumë më e lartë se sa në BE

edvin prifti

Ja kush e shpiku koronavirusin në laborator, kardiokirurgu shqiptar zbulon

shalqi bostan

Përfitimet e jashtëzakonshme që merrni nga konsumi i shalqirit

Spitali_Qytetit Shkup

Spitali i Qytetit i stërmbushur nga pacientë të ardhur nga Qendra Klinike

foshnje bebe

14 vajza nën moshën 15 vjeçare u bënë nëna vitin e kaluar në Maqedoni

Klinika-Shkup

Ministria e Shëndetësisë: Është marrë vendim që të bëhet zëvendësimi i pajisjeve të kompresorëve të stacioneve qendrore në Klinika

operim operacion shendetesi

Anulohen rreth 2 mijë ndërhyrje kirurgjike, mjekët akuzojnë autoritetet për neglizhencë

Klinika-Shkup

Nuk dihet se kur do të rregullohet problemi me ajrin në “Nënë Tereza” – Pacientët mbesin në pritje

INFO

NA NDIQ