A janë të nevojshme suplementet e hekurit?

0

Hekuri është një mineral që trupit tuaj i duhet në mënyrë të dëshpëruar.

Hekuri është një komponent kryesor i hemoglobinës që është i pranishëm në qelizat e kuqe të gjakut dhe ndihmon në transportimin e oksigjenit në të gjitha qoshet e trupit tuaj, transmeton lajmi.net.

Nëse jeni të mangët nga hekuri, atëherë nuk do të keni mundësi të prodhoni mjaft hemoglobinë dhe qelizat, indet, muskujt dhe organet e ndryshme të trupit tuaj nuk do të jenë në gjendje të kryejnë në mënyrë efektive detyrat e tyre përkatëse.

Kur trupi juaj nuk merr mjaft hekur, problemet shfaqen. Kjo është kur mjeku juaj do t’ju sugjerojë të rritni konsumimin e ushqimeve të pasura me hekur dhe nëse kjo nuk mjafton, do t’ju rekomandohen shtesa hekuri. Le të shohim se si shtojcat e hekurit mund t’ju ndihmojnë.

Thelbësore për trajtimin e anemisë
Kur niveli juaj i hekurit bie, ju merrni anemi të mungesës së hekurit, e cila në të vërtetë është lloji më i përhapur i mungesës ushqyese në nivel global.

Përmirëson numrin tuaj të hemoglobinës
Kur niveli juaj i hemoglobinës është me të vërtetë i ulët, atëherë tabletat e hekurit mund të vijnë në shpëtimin tuaj.

Zvogëlon lodhjen
Njerëzit tek të cilët niveli i hekurit është i ulët përjetojnë lodhje kronike. Burrat dhe gratë mund të preken nga kjo, por kjo ndodh më shpesh në gratë që janë në moshën e lindjes së fëmijës.

Rrit forcën e muskujve
Nëse nuk keni hekur të mjaftueshëm në trupin tuaj, muskujt tuaj do të dobësohen. Në raste të tilla, shtesat e hekurit do të ndihmojnë. Ata jo vetëm që forcojnë muskujt tuaj, por gjithashtu përmirësojnë tonin e tyre, si dhe elasticitetin.

Përmirëson imunitetin tuaj
Sa më shumë oksigjen të marrin qelizat tuaja, ato më të ashpra dhe më rezistente bëhen ndaj sulmeve nga patogjenët. Kështu që, konsumimi i pilulave të hekurit do t’ju ndihmojë të largoni shumë çrregullime të pasigurta si gripi, kolla e zakonshme dhe ftohja, reaksione alergjike etj.

Redukton incidentet e mavijosjes
Nëse mavijoseni lehtë, atëherë ju mund të keni një nivel të ulët hekuri në trupin tuaj. Hekuri do të shkaktojë hemoglobinë të bëjë më shumë trombocitet që janë përgjegjës për koagulimin e gjakut dhe vetëm kur trombocitet bëjnë punën e tyre, mavijosjet pushojnë së formuari.

Ju ndihmon të përqendroheni
Kur niveli juaj i hekurit bie, gjëja e parë që do të vini re është paaftësia për t’u përqendruar. Do të ketë një rënie të përgjithshme të aftësive tuaja konjitive. Por, pasi të filloni të merrni tableta hekuri, këto probleme do të zhduken.

Përmirëson gjumin
Shtojcat e hekurit do t’ju ndihmojnë të flini më gjatë. Studimet pretendojnë se këto tableta gjithashtu mund të përmirësojnë cilësinë e gjumit tuaj. /Lajmi.net/