A jetohet me një rrogë apo pension në Gjermani, RTL pyet gjermanët

Picture of ina-online
ina-online

27/10/2023

Jeta në Gjermani po bëhet e vështirë. Të ardhurat mujore për shumëkë nuk mjaftojnë për të jetuar dhe pensionistët janë ndër grupet që mezi mbijetojnë.

Mediat gjermane transmetojnë shpesh deklaratat e pensionistëve duke u treguar se sa e vështirë është në të vërtetë. Të martën, më 24 tetor, RTL gjerman publikoi një histori të 67-vjeçares Hildegard F., e cila thotë se nuk mund të jetojë me pensionin e saj, sepse pasi që i paguan të gjitha faturat e shërbimeve, në fund i ngelin aq pak para të ndara 11 euro në ditë për ushqimin.

Hildegard F. ishte asistente ligjore, punoi gjithë jetën, ndonjëherë edhe me orar të reduktuar, sepse kujdesej për dy fëmijë. Ajo tani është e dëshpëruar nga jeta që po e kalon me mbijetesë.

“Askush nuk ka mbetur me asgjë. Askush”, thotë gruaja e dëshpëruar.

Hildegard F. nuk është unike. Shoqata Lichtblick Senior Aid ndihmon të moshuarit me një pension të vogël. Vetëm në Mynih janë 4000 njerëz që kërkojnë rregullisht ndihmë nga shoqata.

“Në vitet e fundit, pensionistët telefonojnë rreth datës 20 të muajit dhe thonë se nuk kanë para të mjaftueshme për nevojat elementare, tani telefonojnë në datën 10 të muajit”, thotë Brigitte Grung nga “LichtBlick Senior Aid” në Mynih.

Për të parandaluar varfërinë në pension, partia gjermane “Die Linke” bën thirrje për një rishikim themelor të pensioneve, shkruan revista Phoenix.

“Nuk na duhet një pension minimal prej 1200 eurosh për të parandaluar varfërinë”. Ky është minimumi”, tha Dietmar Barch (Die Linke).

Në qershor, më shumë se 690,000 pensionistë nga një numër vendesh morën sigurimin bazë, dhjetë për qind më shumë se një vit më parë.

Gratë janë veçanërisht të prekura nga varfëria në pleqëri, sepse fitonin pak gjatë jetës së tyre dhe nuk mund të punonin vazhdimisht.(INA)

TË FUNDIT
11 orë
Hajni zviceran ia vodhi çantën shtetasit të Maqedonisë, por nuk i gjeti 1 mijë eurot e fshehura në libër
13 orë
Arrestohet shqiptari i dyshuar për vrasje në Gjermani
13 orë
Mediat zvicerane shkruajnë për garat ilegale në Kosovë me vetura me targa të Zvicrës
1 ditë
Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë
1 ditë
“Lakmojmë luksin e mërgimtarëve, por jemi dembela”! Ekonomisti thotë se mërgata lë në RMV rreth një miliard euro

ME TE LEXUARA

1 ditë
“Lakmojmë luksin e mërgimtarëve, por jemi dembela”! Ekonomisti thotë se mërgata lë në RMV rreth një miliard euro
1 ditë
Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë
13 orë
Mediat zvicerane shkruajnë për garat ilegale në Kosovë me vetura me targa të Zvicrës
13 orë
Arrestohet shqiptari i dyshuar për vrasje në Gjermani
11 orë
Hajni zviceran ia vodhi çantën shtetasit të Maqedonisë, por nuk i gjeti 1 mijë eurot e fshehura në libër

LEXO MË SHUMË

vjedhje

Hajni zviceran ia vodhi çantën shtetasit të Maqedonisë, por nuk i gjeti 1 mijë eurot e fshehura në libër

Arrestim_Pranga-780x468-1

Arrestohet shqiptari i dyshuar për vrasje në Gjermani

Ferrari bugati

Mediat zvicerane shkruajnë për garat ilegale në Kosovë me vetura me targa të Zvicrës

kredite denar

Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

mergimtar

“Lakmojmë luksin e mërgimtarëve, por jemi dembela”! Ekonomisti thotë se mërgata lë në RMV rreth një miliard euro

fature-market

LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës

GJYKATA

Lirohet nga akuzat kosovari i cili dyshohej për akte seksuale me një fëmijë

Aeroporti_Shkupit-750x430-1

Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta

INFO

NA NDIQ