A krahasohet Lugansk dhe Donjeck me Kosovën, ja çfarë thotë zvkryeministri i Maqedonisë?

Iliria News Agency
Iliria News Agency

25/02/2022

“Lugansku dhe Donetsk që nga pala ruse u njohën si të pavarura nga Ukraina nuk mund të krahasohen me Kosovën, sepae paralele të tilla i përkasin propagandës antiperëndimore.”

Kjo është theksuar mbrëmë nga zvkryeministri për integrime evropiane i Maqedonisë së Veriut, Bojan Mariçiq në një prononcim për Kanal5, përcjell INA.

“Mendoj se nuk ka nevojë të mbajmë qëndrime ndryshe që janë të ndryshme nga interesi ynë. Ne e kemi njohur Kosovën dhe të gjitha hapat e vendit tonë janë në atë drejtim, për ne duhet të kemi një temë se si t’i arrijmë interesat tona”, tha Mariçiq.

Sipas tij, qëndrimi shtetëror karshi problemit ukraino-rus   është parimor dhe se ne qëndrojnë pranë Ukrainës.

“Ne mbështesim zgjidhjen diplomatike dhe është e rëndësishme që të bëhet një format i bisedimeve që do t’i japë fund luftës sa më shpejt”, theksoi zvkryeministri për eurointegrime.(INA)

 

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet mexhiti

Mexhiti: Paska folë prap makineria propaganduese e Gebelsit të BDI-së!

vlen llogo

VLEN: Pacienti dhe Fronti i listës së zezë, shkaktarët e rënies së besimit në gjyqësor dhe prokurori

Kacarska-780x439-1-1

Kacarska: Gjykata Kushtetuese mund të vendosë për kushtetutshmërinë e Kodit Zgjedhor

bujar osmani

Osmani: Brenda 48 orëve mund të shpërthejë konflikt në Lindjen e Mesme

mpj22-696x385

MPJ apelon që të shmangen udhëtimet në Izrael dhe rajon

BDI selia

BDI: Korrupsioni ka emër, Izet Mexhiti dhe komuna e Çairit

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

mexhiti izet

VLEN: Ndryshimet kushtetuese, kusht për koalicion me VMRO-DPMNE-në

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

INFO

NA NDIQ