A mund ta tejkalojë Ukraina Maqedoninë në rrugën evropiane? Kovaçevski: Ne jemi liderë

INA
INA

29 Qershor, 2023

Nëse ka ndonjë shtet që tashmë ka harmonizuar politikën e brendshme dhe të jashtme me Bashkimin Evropian, ajo është Maqedonia e Veriut. Kësisoj kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski hodhi poshtë mundësinë që shteti të heq dorë nga rruga evropiane nëse merret një vendim për nisjen e negociatave me Ukrainën, vetëm për shkaqe politike.

Kovaçevski numëroi shkaqet dhe tha se Maqedonia është lider i integrimit në BE.

“Nëse duhet të veçohen liderë sa i përket integrimit në Bashkimin Evropian, atëherë Maqedonia e Veriut sigurt është në piedestalin e asaj liste”, tha Kovaçevski.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

policia-maqedonise-598x330

Aksident i rëndë në fshatin Kamjan. Një i vdekur i moshës 18 vjeçare dhe një i lënduar

Screenshot_2023-10-02-23-10-48-452-edit_com.android.chrome

Aliti: Ahmeti ka biseduar me Kovaçevskin për Ligjin e UÇK-së (video)

Screenshot_2023-10-02-22-04-57-428-edit_com.android.chrome

Gjeneral Lama: Aleksandër Vuçiqi, komandant i paaftë dhe frikacak…

LSDM SDSM

LSDM: Nuk rritet çmimi i energjisë elektrike, nga dhjetori rikthehet tarifa e lirë ditore

bilall kasami

Kasami paralajmëron prurje të reja në Lëvizjen BESA: Bashkohuni në kalanë e shpresës dhe dinjitetit!

universiteti-i-tetoves-UT

Rreth dy mijë studentë të rinj i filluan studimet në njësitë akademike të Universitetit të Tetovës

arber ademi

Ademi: Opozita e bashkuara, zëdhënëse e VMRO-së!

Arbri 05

FNT SkupiFestival Shkup së shpejti do të fillon edicionin e tij të 17 të me radhë

fatos reka arjanit hoxha

Hoxha priti në takim ambasadorin e Fatos Reka

INFO

NA NDIQ