A mund të fitojnë Threads më shumë para se Twitter-i ?

INA
INA

10 Korrik, 2023

Miliarderët e teknologjisë Mark Zuckerberg dhe Elon Musk kanë bërë shaka për krijimin e një ndeshjeje në kafaz. Në botën e biznesit, lufta tashmë ka filluar.

Më pak se 24 orë pasi Zuckerberg lëshoi alternativën e tij ndaj Twitter, Threads, ai kishte pretenduar tashmë rreth 30 milionë regjistrime, duke i dhënë besueshmëri si një pretendent serioz në botën e mediave sociale.

Kjo është ende një pjesë e vogël e qindra miliona përdoruesve të Twitter.

Por analistët mendojnë se kjo është një shenjë se Meta e Zuckerberg ka një mundësi të mirë për të tërhequr disa nga përdoruesit e saj gjigantë mbi 3 miliardë në Facebook, Instagram dhe WhatsApp për ofertën e re dhe për të sjellë reklamues me vete.

Në fund të fundit, Zuckerberg, Meta e të cilit arriti më shumë se 117 miliardë dollarë në shitje vitin e kaluar, ka një histori të mrekullueshëm kur bëhet fjalë për shitjen e reklamave dhe asnjë nga shqetësimet e dukshme të zotit Musk, i cili ka përçmuar reklamat në kompaninë e tij të makinave elektrike. Tesla, dhe po kërkonte mënyra alternative për të financuar Twitter.

Zuckerberg tha se fillimisht nuk do të kishte reklama në Threads, duke i dhënë kompanisë kohë për të rregulluar aplikacionin, i cili i lejon përdoruesit të lëvizin pafund nëpër postimet e bazuara në tekst.

“Qasja jonë do të jetë e njëjtë me të gjitha produktet tona të tjera: së pari ta bëjmë produktin të funksionojë mirë, pastaj të shohim nëse mund ta arrijmë atë në një rrugë të qartë për 1 miliard njerëz dhe vetëm atëherë të mendojmë për fitimin e parave në atë pikë,” shkroi ai.

Por përfundimisht, reklamat e Threads mund të shtojnë 1% deri në 5% në të ardhurat e përgjithshme të Metës, duke gjeneruar më shumë se 6 miliardë dollarë në skenarin më optimist, shkroi në një shënim Justin Patterson, analist i kërkimit të kapitalit në KeyBanc Capital Markets.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

samsung

Detaje të telefonit të ri të Samsung

hena

Uji në Hënë krijohet nga një forcë misterioze që vjen nga Toka

Facebook-780x439-650x358

Facebook ndryshon logon

audi

“Audi” hap objektin dhjetëra milionësh për testimin e përplasjeve

google

Google akuzohet si fajtore në vdekjen e një burri amerikan

apple-iphone-15-pro-3

Sa kushtojnë pjesët e riparimit të iPhone 15?

apple

Apple sapo publikoi përditësimin e Ios 17, ja çfarë ka të re

PS playstation

Play Station 5 me ngjyra të ndryshme – sa do t’i kushtojë lojtarëve?

elon musk mark zuckenberg

Musk, Gates dhe Zuckerberg u takuan: “Nëse inteligjenca artificiale shkon keq, do të shkojë shumë keq”

INFO

NA NDIQ