A mund të pajtohen shqiptarët e Kosovës me serbët? Deputeti serb befason me përgjigjen e tij

Iliria News Agency
Iliria News Agency

29 Prill, 2023

Nenad Çanak, deputet në Serbi tha për “Balkan Talks” në Euronews Albania se armiqësia mes serbëve dhe shqiptarëve nuk është asgjë krahasuar me armiqësitë mes francezëve dhe gjermanëve.

Në këto kushte, ai la të nënkuptohet se ka armiqësi më të mëdha që kanë marrë zgjidhje se kjo Kosovë-Serbi.

“Historia e luftërave mes Francës dhe Gjermanisë ka zgjatur me shekuj përgjatë historisë. Ka pasur miliona e miliona viktima nga të dyja palët. Vetëm nja dy dekada pas Luftës së Dytë Botërore u krijua Bashkimi Evropian si baza e një elementi të paqes se përhershme në tokën e Evropës, i krijuar mes dy vendeve, si një shtyllë kurrizore,” – deklaroi Çanak.

“Për shembull, në Serbi kur flet me qytetarë që s’janë të përfshirë në politikë, në 99% të rasteve do të thonë: ‘Shqiptarët janë kështu e ashtu’. Por kur i pyet nëse njohin shqiptarë dhe a kanë pasur kontakte me ta, do të thonë: ‘Jo, nuk kam njohur kurrë, por di që janë popull shumë i ndershëm në biznes, mund të bazohesh te fjala e tyre. Kur të japin fjalën, janë shumë të besueshëm’. E kështu me radhë. Njerëzit janë shumë… i kanë shumë të qarta këto stereotipa pozitive për popullin shqiptar. Por nga ana tjetër, për shkak të kësaj propagande masive që po zgjat për dekada, kuptojnë që shqiptarët janë armiq të serbëve dhe armiq te çdo gjëje në lidhje me Serbinë. Të gjitha këto janë helme të politikës së përditshme, që mund të pastrohet brenda një brezi, nëse fillon të merresh me këtë. Drita e gjen rrugën. Por tani sigurisht, gjërat kanë ndryshuar. Shumë njerëz po vijnë në Shqipëri,” – shtoi ai.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

serbet smigic sulm veri polici zvecan kfor

Priten tensione në Bosnjë dhe Mal të Zi/ alarmon profesori, doli në shesh skenari i Vuçiqit!

vucic

“Vuçiq ik”, pamje nga protesta masive në Beograd kundër regjimit

sali-berisha

Berisha: Përse prej tre ditësh Rama i përvishet Albin Kurtit!

arjanit-hoxha2

Hoxha akzon Mickoskin për diskurs shqiptarofob

tabanoc

Makina me targa serbe përfshihet nga flakët në Tabanoc

mexhiti-grupi-zjarrit

Edhe fraksioni i BDI-së festë paralele për 21 vjetorin

Screenshot_2023-06-03-18-00-33-680-edit_com.android.chrome

Sveçla: Përpjekjet për destabilizimin e Kosovës nuk kalojnë, Serbia e Rusia nuk kalojnë

Rama-kurti

Rama falënderon BE-në që po i bën presion Kosovës për zgjidhjen e situatës në veri

IMG_1833

Doli i veshur me bluzë të NATO-s, Gashi reagon ndaj Haradinajt – e kritikon ashpër në këtë pjesë

INFO

NA NDIQ