A mund të punohet me viza sllovene në Gjermani, tregon Bahri Cani

Iliria News Agency
Iliria News Agency

4 Maj, 2023

Gazetari i Deutsche Welle, Bahri Cani, ka thënë se një nga pyetjet më të shpeshta që i kanë dërguar kanë të bëjnë me vizat sllovene.

Cani në llogarinë e tij në Facebook, ka treguar se a mund të punohet me viza sllovene në Gjermani.

Gazetari ka publikuar në shqip dhe gjermanisht shpjegimin që figuron në faqen e ambasadës gjermane në Lubjanë.

Postimi i plotë:

A mund të punohet me viza sllovene në Gjermani?

Kjo është një prej pyetjeve të shpeshta që më keni dërguar. Shpjegimi që kam gjetur në faqen e ambasadës gjermane në Lubjanë është ky:

“Shtetasit e vendeve të treta që kanë statusin ligjor të rezidentëve afatgjatë në Slloveni dhe kanë një leje qëndrimi sllovene që mban përcaktimin “rezident za daljši čas – ES”, mund të hyjnë në Gjermani pa vizë për qëllime të punësimit. Por brenda 90 ditësh pas hyrjes në Gjermani duhet të kërkojnë tek autoritetet gjerman për të huajt një leje qëndrimi sipas § 38a AufenthG. Ndësa puna mund të fillohet vetëm mas marrjes së një titulli qëndrimi në Gjermani.

(SHPJEGIMI në gjermanisht:

Drittstaatsangehörige, die in Slowenien die Rechtstellung eines langfristig Aufenthaltsberechtigten haben und zum Nachweis hierüber in Besitz einer slowenischen Aufenthaltserlaubnis sind, die die Bezeichnung „rezident za daljši čas – ES“ trägt, können visumsfrei zum Zweck der Erwerbstätigkeit nach Deutschland einreisen, müssen jedoch innerhalb von 90 Tagen nach Einreise bei der zuständigen deutschen Ausländerbehörde eine Aufenthaltserlaubnis nach § 38a AufenthG beantragen. Eine Erwerbstätigkeit darf erst aufgenommen werden, wenn die Aufenthaltserlaubnis erteilt worden ist.)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

lideret-maqedoni-shqiptar

Situata në Kosovë: Partitë politike shqiptare – Kosova të bashkëpunojë me aleatët!

Albin-Kurti-5

Kurti: I brengosur, por jo i frikësuar nga sanksionet e SHBA-së

polici

Sulmoi dy vajza të mitura , arrestohet një person në Gostivar

1667FB40-551B-4886-9B4C-7527F8288B1B

Grubi realizoi takim me ambasadorin francez, Bomgartner

fatmir mexhiti

Mexhiti: Duhet riorganizim i plotë i sistemit shëndetësor në RMV

Arrestim_Pranga-780x468-1

Hajni nga Shtipi i vjedh portofolin një të mituri në Gostivar

IMG_1712

Ish-ministri i brendshëm shqiptar: Gjeni një numër telefoni të Albin Kurtit

BLINKEN

SHBA me dy kërkesa për Serbinë, a do ta dëgjojë Vuçiq?

maricic

Mariçiq: Kapitulli 20 e hap derën e tregut të BE-së për kompanitë e Maqedonisë së Veriut

INFO

NA NDIQ