A MUNDET QË IPHONE 13 TË TEJKALOJË PERFORMANCËN SPEKTAKOLARE TË APPLE?

Në fillim të këtij muaji, aksionet e Applet, kompania më e vlefshme në botë, arritën shifrat më të larta të të gjitha kohërave. Aksionet kanë rënë pak në muajt e fundit. Tani, përballë presionit të fortë ligjor dhe shkeljeve të turpshme të sigurisë, a mund të rifillojë ngjitjen e saj?

Nëse pyetët Wall Street, përgjigja është një po e fortë. Analistët parashikojnë që prezantimi i sotëm i telefonit të ti do ta ndihmojë atë të mbajë rritjen e fundit të shitjeve ndërsa klientët do të vazhdojnë të përditësojnë pajisjet e tyre.

iPhone 12, i pari që erdhi me aftësi 5G, ka qenë një goditje e madhe. Në tremujorin e fundit, Apple raportoi një rritje prej gati 50 për qind nga viti në vit në shitjet e iPhone në 39.6 miliardë dollarë, raporton cnn.

“Ne vazhdojmë të jemi të kënaqur me përgjigjen e klientëve tanë ndaj formacionit të iPhone 12”, tha CEO, Tim Cook para analistëve në muajin korrik. “Ne jemi vetëm në fillimet e hershme të 5G”, shtoi ai.

“Çmimi është i ndryshëm dhe kjo ishte më e rëndësishmja”, shkruan analistët e Bankës së Amerikës, Wamsi Mohan dhe Ruplu Bhattacharya në një shënim kërkimor.

Problemet e zinxhirit të furnizimit që mund të vonojnë dërgesat e iPhone gjithashtu paraqesin një rrezik. “Me diskutimet rreth kufizimeve të furnizimit tashmë të përhapura në industri, ka shqetësime rreth një cikli të vonuar”, u thanë klientëve, Samik Chatterjee dhe Joseph Cardoso të JPMorgan.

Apple ka marrë një sërë goditjesh negative kohët e fundit. Të hënën, kompania lëshoi një azhurnim urgjent të softuerit iPhone për të adresuar një dobësi në iMessage, për të cilën studiuesit e pavarur thonë se i lejoi “spyware” të infiltrohen në pajisje e përdoruesit, transmeton Telegrafi.

Dhe të premten e kaluar, Apple u urdhërua nga një gjykatës amerikan të ndryshojë politikat e saj në App Store pas një padie nga Epic Games, krijuesi i Fortnite. Kompania nuk lejohet të ndalojë zhvilluesit të shtojnë lidhje brenda aplikacioneve të tyre me opsionet e pagesave të jashtme, megjithëse vendimi ka të ngjarë të rikthejë gjykimin favor pas apelimit të rastit.

“Kjo hap mundësinë që zhvilluesit të anashkalojnë klientët rreth sistemit të pagesave të Apple, i cili do të zvogëlonte të ardhurat neto të Apple nga App Store”, tha ekipi në Bank of America.

Sidoqoftë, këto zhvillime janë më pak të rëndësishme për çmimin e aksioneve të Apple sesa prezantimi i produktit të ri të kompanisë.

“Gjëja më e rëndësishme në thelb janë shitjet e pajisjeve”, tha Sophie Lund-Yates, analiste e lartë e kapitalit në Hargreaves Lansdown, për CNN Business.

E rëndësishmja, gjyqtarja në padinë e Epic Games tha gjithashtu se ajo nuk mund të vendosë që Apple është një monopol, i cili mund të lehtësojë disa gjëra nga përpjekjet e tjera antitrust kundër firmës.

Konsensusi i Wall Street është i qartë se aksionet e Apple kanë për të vazhduar më tej. Nga 44 analistët që monitorojnë kompaninë, 35 kanë vlerësime “blej”, ndërsa nëntë të tjerët janë neutral, sipas të dhënave të Refinitiv. Asnjë analist nuk po rekomandon që klientët e tij ose të saj të shesin aksione.

Por kjo nuk do të thotë se fitimet do të vijnë menjëherë. Banka e Amerikës thekson se aksionet e Apple janë zakonisht më të ulëta një ditë pas zbulimit të iPhonet të saj, por rikuperohen 30 deri në 60 ditë më vonë.

Aksionet janë ngjitur lartë pas nivelit rekord të këtij viti. Por, investitorët nuk kanë qenë në gjendje të vlerësojnë inflacionin, e cila mund ta dëmtojë rimëkëmbjen ekonomike nga pandemia.

Të dhënat e reja që mbërrijnë mund të qetësohen disa nga këto shqetësime. Indeksi i Çmimeve të Konsumit në SHBA për muajin e kaluar pritet të tregojë se çmimet u rritën 0.3 për qind në muajin gusht, nga 0.5 për qind në korrik dhe 0.9 për qind në qershor.

Mënyra se si Rezerva Federale dhe interpretimi i informacionit do të jetë kryesore. Banka Qendrore po peshon kur të mbushë kërkesën e programit të saj të madh të blerjes së obligacionit para se të mbushë normat dhe interesat nga nivelet më të ulëta historike.

Jeffrey Sacks, kreu i strategjisë së investimeve për Evropën, Lindjen e Mesme dhe Afrikën në Citi Private Bank, tha se banka mendon se Fed do të bëjë një njoftim për zvogëlimin e blerjeve të aseteve në muajin nëntor para fillimit të procesit në dhjetor.

Shumica e investitorëve u pajtuan. Në sondazhin më të fundit të Bankës së Amerikës mbi menaxherët e fondeve globale të publikuar të martën, 84 për qind e anketuarve thanë se presin zvogëlimin “deri në fundin e vitit”.

Kryetari i Fed Jerome Powell e ka bërë të qartë se vendimet e bankës kanë qenë tërësisht nga informacioni. Një muaj i të dhënave të IÇK -së nuk do të zbulojë nëse inflacioni është kalimtar, siç pret Fed, por mund të tregojë drejtimin dhe udhëtimin.

Kambanat e alarmit po bien për Evergrande të Kinës

Në një botim të fundit të Before the Bell, paralajmërohet se investitorët duhet të hapin “sytë katër” mbi Evergrande, gjigantin e goditur të pronës kineze. Konsiderojeni këtë një paralajmërim të përsëritur.

Të martën, Evergrande theksoi përsëri se mund të dështojë në borxhet e saj të mëdha pasi përpiqet të ulë kostot dhe të gjejë blerës për disa nga asetet e saj, transmeton Telegrafi.

Javët e fundit, zhvilluesi ka paralajmëruar për një krizë të parave, duke listuar 300 miliardë dollarë në detyrime totale dhe duke shprehur nevojën urgjente për të mbledhur para.

Në një depozitim të bursës në Hong Kong, Evergrande tha gjithashtu se kishte regjistruar këshilltarë financiarë për të “vlerësuar likuiditetin e grupit dhe për të eksploruar të gjitha zgjidhjet e mundshme” sa më shpejt të jetë e mundur.

Nëse Evergrande do të dështonte, efektet do të valëzonin në të gjithë sistemin bankar të Kinës.

Përpjekjet e mëvonshme për të frenuar zhvillimin e pronave shkaku i borxheve gjithashtu mund të rëndojnë mbi ekonominë e vendit në një moment delikat.

Tregjet në rajon u tronditën të martën. Shanghai Composite u mbyll 1.4 për qind, ndërsa Hang Seng e Hong Kongut ra 1.2 për qind.

Aksionet e Evergrande, të cilat tashmë ishin në rënie të lirë, ranë edhe 12 për qind në Hong Kong. Ata kanë rënë 80 për qind nga viti i kaluar. /Telegrafi/