A ndiheni të lodhur mendërisht? Këto janë gjashtë këshillat që do t’ju ndihmojnë

Picture of INA
INA

12/06/2023

Është e zakonshme të përjetosh periudha të lodhjes mendore. Kombinimi i përgjegjësive të shumta, stresit dhe stimujve të pafund që marrim çdo ditë mund të dëmtojë shëndetin tonë mendor.

Njohja e rraskapitjes mendore është jetike, siç është të dish se si të përballesh në mënyrë efektive me të. Më pas ne do të eksplorojmë praktika që do t’ju ndihmojnë të rifitoni ekuilibrin tuaj të brendshëm dhe të rimbushni bateritë tuaja mendore.

Njihni lodhjen tuaj mendore

Hapi i parë në trajtimin e rraskapitjes mendore është njohja e tij. Dëgjoni trupin dhe mendjen tuaj dhe njihni shenjat e rraskapitjes. Këto mund të përfshijnë lodhje të vazhdueshme, vështirësi në përqendrim, nervozizëm, ulje të motivimit dhe reduktim të produktivitetit. Duke njohur gjendjen tuaj mendore, mund të filloni të ndërmerrni hapa proaktivë drejt rimëkëmbjes.

Jepini përparësi kujdesit për veten

Kujdesi për veten luan një rol jetësor në luftimin e lodhjes mendore. Krijimi i një rutine të vetë-kujdesit që përfshin aktivitete që ju kënaqin dhe nxisin relaksimin mund të jetë jashtëzakonisht e dobishme. Gjeni kohë për aktivitete të tilla si ushtrime të këndshme, leximi, praktikimi i vëmendjes ose meditimi, angazhimi në hobi krijuese ose kalimi i kohës cilësore me të dashurit. Mos harroni, kujdesi për veten nuk është një luks, por një domosdoshmëri.

Vendosni kufij

Vendosja e kufijve të qartë është shumë e rëndësishme kur ndiheni të lodhur mendërisht. Mësoni t’u thoni jo detyrimeve të tepërta. Komunikoni nevojat tuaja në mënyrë efektive me kolegët, miqtë dhe familjen, duke shpjeguar se keni nevojë për kohë dhe hapësirë ​​për t’u ndjerë më mirë. Vendosja e kufijve të shëndetshëm ju ndihmon të fokusoheni në kujdesin ndaj vetes dhe për të rimbushur energjinë tuaj mendore.

Praktikoni teknikat e vëmendjes dhe relaksimit

Angazhimi në teknikat e ndërgjegjes dhe relaksimit mund të zvogëlojë ndjeshëm rraskapitjen mendore. Meditim, ushtrime të frymëmarrjes së thellë, relaksim progresiv të muskujve etj. Ato mund të ndihmojnë në qetësimin e mendjes, reduktimin e stresit dhe përmirësimin e mirëqenies së përgjithshme. Merrni disa minuta çdo ditë për të praktikuar këto teknika dhe për të përjetuar efektet e tyre transformuese.

Shkëputuni nga pajisjet dixhitale

Ekspozimi i vazhdueshëm ndaj ekraneve dhe pajisjeve dixhitale mund të kontribuojë në rraskapitjen mendore. Largohuni rregullisht nga teknologjia nga mediat sociale, emaili dhe shpërqendrimet e tjera dixhitale. Në vend të kësaj, kaloni kohë jashtë, lidhuni me natyrën ose përfshihuni në aktivitete jashtë ekranit. Këto pushime lejojnë mendjen tuaj të pushojë, të freskohet dhe të ripërqendrohet.

Kërkoni mbështetje

Mos hezitoni t’u kërkoni të tjerëve mbështetje kur ndiheni të lodhur mendërisht. Flisni me një mik të besuar, një anëtar të familjes ose një terapist për përvojat dhe ndjenjat tuaja. Ndarja e ndjenjave tuaja mund të sjellë lehtësim dhe t’ju japë një perspektivë të re për situatën tuaj.

Lodhja mendore mund të jetë një përvojë e zakonshme në jetën tuaj të vështirë, por nuk duhet të jetë një gjendje e përhershme. Duke i dhënë përparësi nevojave tuaja, duke kërkuar mbështetje dhe duke adoptuar disa zakone të mira, mund ta luftoni atë në mënyrë efektive.

TË FUNDIT
3 ditë
VIDEO/ Gruas nga Gostivari i thanë mjekët në Gjermani se do të vdes por ajo falë ndihmës suaj, sot 90% i kancerit është zhdukur!
7 ditë
Studimi: Obeziteti është shkaku i 32 llojeve të kancerit
7 ditë
Ekziston një moment i ditës që nuk duhet të hamë e as të pimë
1 javë
Beshliovska: Ka ikje të madhe të infermierëve nga Maqedonia
2 javë
Të ngrënit në këtë kohë shoqërohet me shtim të konsiderueshëm në peshë

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

spital-780x439-650x358

VIDEO/ Gruas nga Gostivari i thanë mjekët në Gjermani se do të vdes por ajo falë ndihmës suaj, sot 90% i kancerit është zhdukur!

barku obez pesha

Studimi: Obeziteti është shkaku i 32 llojeve të kancerit

ushqim-frigorifer-uri-haje

Ekziston një moment i ditës që nuk duhet të hamë e as të pimë

mjek

Beshliovska: Ka ikje të madhe të infermierëve nga Maqedonia

ushqim-frigorifer-uri-haje

Të ngrënit në këtë kohë shoqërohet me shtim të konsiderueshëm në peshë

kockat

Si ndikon duhani dhe alkooli tek shëndeti i kockave

vaksina-korona

Pranoi se shkakton mpiksje gjaku, Astrazeneca tërheq vaksinën kundër Covid

mjeke

Mbi 83.5 milionë euro përfituan katër klinikat private në Maqedoni gjatë 2023

Klinika-Shkup

Në Klinikë punonin persona pa kontrata pune, Inspektorati ua ndalon hyrjen në Klinikën e Toksologjisë në Shkup

INFO

NA NDIQ