A po hyn në krizë Gjykata Kushtetuese? Nesër, përpjekja e shatë për zgjedhjen e pasardhësit të Kacarskës

Picture of INA
INA

02/06/2024

Gjykata Kushtetuese nesër do të mbajë seancë të re që do të jetë në fakt përpjekje e re për zgjedhjen e pasardhësit të Kacarskës mandati i së cilës skadon sot, më 2 qershor, përcjell TV21. Gjatë javës së kaluar, gjykata kushtetuese mbajti seanca dy ditë me radhë por kryetar i ri nuk u zgjodh. Asnjë nga kandidatët nuk e mori shumicën e duhur prej 2/3.

Nëse edhe nesër nuk ndryshojnë punët, kjo do të thotë se gjykata kushtetuese do të hyjë në krizë. Do të jetë pa kryetar, kjo do të thotë se nuk do të ketë se kush t’i udhëheqë seancat dhe t’i nënshkruajë dokumentet. Në garë për këtë pozitë janë Tatjana Vasiq Bozaxhieva dhe Ana Pavlova Daneva. Gjatë javës u bënë 6 përpjekje për zgjedhjen e pasardhësit të Kacarskës.

Nëse edhe nesër nuk ndryshojnë punët, kjo do të thotë se gjykata kushtetuese do të hyjë në krizë. Do të jetë pa kryetar, kjo do të thotë se nuk do të ketë se kush t’i udhëheqë seancat dhe t’i nënshkruajë dokumentet. Në garë për këtë pozitë janë Tatjana Vasiq Bozaxhieva dhe Ana Pavlova Daneva. Gjatë javës u bënë 6 përpjekje për zgjedhjen e pasardhësit të Kacarskës.

TË FUNDIT
14 minuta
Kryeministri Mickoski dhe ministrat e tij morën detyrat dhe nisën punën
17 minuta
Gashi: Bota demokratike e ka për obligim që mos të lejojë refugjatët duke ikur nga mizoria e luftës
60 minuta
Siljanovska pret që përbërja e re qeveritare të punojë në përputhje me interesin kombëtar maqedonas dhe në interes të qytetarëve
1 orë
Orhan Murtezani merr detyrën si ministër për Çështje Evropiane
1 orë
Isufi la gjurmë në gazetarinë shqiptare

ME TE LEXUARA

20 orë
Taravari: Betohem se do të jem në shërbim të popullit me të njejtin përkushtim si mjek
2 orë
Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit
1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut, pasdite paralajmërime për shi
10 orë
Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit
1 ditë
Azizi drejtuar BDI-së: Stoilkoviçin nuk e sollëm ne, atë e gjetëm në mesin tuaj (VIDEO)
6 orë
Grubi: Do të vazhdoj të qëndroj në krah të Kryetarit Ali Ahmeti
20 orë
Votohet Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut
1 orë
Isufi la gjurmë në gazetarinë shqiptare
1 ditë
80 vjetori i gjenocidit ndaj çamëve shënohet edhe në RMV

LEXO MË SHUMË

xhaferi mickovski]

Kryeministri Mickoski dhe ministrat e tij morën detyrat dhe nisën punën

448950491_1036715154484673_7586924692570773989_n

Gashi: Bota demokratike e ka për obligim që mos të lejojë refugjatët duke ikur nga mizoria e luftës

Screenshot_20240624-183025~2

Siljanovska pret që përbërja e re qeveritare të punojë në përputhje me interesin kombëtar maqedonas dhe në interes të qytetarëve

Murtezani-Mariciq-750x430

Orhan Murtezani merr detyrën si ministër për Çështje Evropiane

IMG_3551

Isufi la gjurmë në gazetarinë shqiptare

isuf-kadriu1-780x470

Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit

maqedoni greqi marreveshja e prespes

Greqia sërish ia kujton veton Maqedonisë së Veriut

arben taravari

Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve

talat xhaferi

Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori

INFO

NA NDIQ