A po i’a merr “pushtetin” Danella Arsovska Hristijan Mickoskit me zgjedhjen e saj nënkryetare e Partisë Popullore Evropiane

INA
INA

26/10/2023

Kryetarja e Qytetit të Shkupit znj.Danella Arsovska para disa ditësh është zgjedhur nënkryetare e Partisë Popullore Evropiane për pushtete lokale ku anëtare të Partisë Popullore Evropiane kemi edhe parti nga vendi që janë antëare.
Me zgjedhjen e saj nënkryetare të Partisë Popullore Evropiane e cila është parti “djathtiste”, lind pyetja se a po i’a merr “pushtetin” Arsovska liderit të partisë më të madhe opozitare Hristijan Mickoskit dhe a po e çon atë si lider partie drejt një izolimit politik!?.

Arsovska pasi emërohet nënkryetare e PPE-së, lajmin e ka bërë të ditur në profilin e saj zyrtar në fb, në vazhdim ju sjellim postimin e plotë.

Sot iu drejtova Këshillit të Evropës në Strasburg, Francë në Kongresin e Autoriteteve Lokale dhe Rajonale në rolin e Presidentit të Forumit të Kryetarëve të Bashkive në Kombet e Bashkuara, së bashku me Presidentin e sapozgjedhur të Kongresit të Autoriteteve Lokale dhe Rajonale të Këshilli i Evropës Marc Couls dhe Mathieu Mori, Sekretari i Përgjithshëm i Kongresit. Njëkohësisht morëm një tjetër mirënjohje ndërkombëtare për përkushtimin dhe punën tonë për realizimin e projekteve në interes të qytetarëve.

Me propozim të kryesisë së Partisë Popullore Evropiane në Kongresin e Partisë Popullore Evropiane PPE, unanimisht u zgjodha nënkryetar i PPE-së për autoritetet lokale, ndërsa Anders Knappe u zgjodh kryetar i Partisë Popullore Evropiane për autoritetet lokale.
Si kryetar i Forumit të Kryetarëve të OKB-së dhe anëtar i Komitetit Drejtues të Parlamentit Global të Kryetarëve të Komunave, në nëntor do të kem nderin që Shkupi të presë mbi 100 kryetarë komunash nga SHBA, Evropa, Azia, Lindja e Mesme, Afrika dhe ku përmes një platforme nisin projekte të përbashkëta për tejkalimin e sfidave me të cilat përballen pushtetet vendore, veçanërisht përmes bashkëpunimit për kujdesin e të gjithë qytetarëve, gjithëpërfshirjen, qëndrueshmërinë dhe infrastrukturën.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

azir aliu

Ministri Azir Aliu sjell 5 ligje të rëndësishme për reformën në administratë dhe transformimin digjital

kuvendi shqiptar kaos zjarr

Sali Berisha përjashtohet nga Kuvendi për 10 ditë bashkë me pesë deputetë të tjerë

Palevski palco

Së shpejti do të bëhet ekstradimi i Palevskit/ Do të qëndrojnë në paraburgim në Turqi deri sa t’i dorëzohet RMV-së

foto-autostrada-korridori-8

Shpronësohen 45 parcela përgjatë Korridorit 8/ Grubi: Projekti do të realizohet sipas dinamikës së paraparë

Naim Murseli foto me Behgjet Pacollin

“Zoti e vendos fatin e secilit”, – çfarë kishte rrëfyer Naim Murseli për sëmundjen dhe raportin me Pacollin

paraburgim-1

Maqedonia pa bazë ligjore për dënimin me vdekje, burgimi i përjetshëm mbetet dënimi më i lartë

cigar-elektronike1

Shifra shqetësuese për duhanpirjen te minorenët/ 12,4% nga mosha 13 deri 15 vjeç konsumojnë duhan

artan grubi

Grubi: Do të mbulohen shpenzimet e rrugës për administratën shtetërore në vlerë prej 50%

vrasja ekuador remzi azemi

Vrasja në Ekuador e shqiptarit, arrestohet në Maqedoni i shumëkërkuari

INFO

NA NDIQ