A po krijohet rivaliteti mes Ramës dhe Kurtit në bllokun politik shqiptar të Maqedonisë së Veriut?

INA
INA

8 Gusht, 2023

Në prag të krijimit të partisë së re opozitare në bllokun shqiptar, kryeministri i Kosovës Albin Kurti po vjen për një vizitë joformale në Shkup dhe Tetovë. Takimet me partitë në pushtet nuk janë në rend dite.

Sipas analistëve, kjo nënkupton mbështetje politike për konsolidimin e partive opozitare në vend.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti po viziton Maqedoninë e Veriut me ftesë të kryetarit të Komunës së Çairit, Visar Ganiu me rastin e riemërtimit të një rruge në Shkup me emrin Adem Demaçi, thuhet në përgjigjen e zyrës së Kurtit për Radion Evropa e Lirë i pyetur se cili është qëllimi i vizitës së kryeministrit të Kosovës në Shkup, të paralajmëruar për të premten, përcjellë Klan M.

Në përgjigje thuhet gjithashtu se Kurti ka marrë ftesë që të takohet me kryetarin e Komunës së Tetovës, Bilall Kasami, për të promovuar idenë e lidhjes rrugore mes Prizrenit dhe Tetovës.

Gjatë vizitës joformale në vend, sipas përgjigjes nga zyra e Kurtit, ai do të takohet vetëm me liderët opozitarë të bllokut politik shqiptar me ftesë të tyre, përkatësisht me lidern e opozitës së Lëvizjes Besa, Kasami, si dhe me Izet Mexhitin e Visar Ganiun të cilët janë ndarë nga BDI-së. Kjo vizitë është në prag të formimit të partisë së tyre të re “Lëvizja Demokratike” e cila doli nga fraksionistët e BDI-së të njohur në opinion si Grupi “Zjarrit”.

Mbështetje për bllokun opozitar shqiptar?

Mexhiti thotë se ai dhe Kurti do të diskutojnë për zhvillimet aktuale politike në vend, ndryshimet kushtetuese dhe shpalljet për zgjedhje, si dhe zhvillimet në rajon. Për Mexhitin, ky takim me Kurtin do të thotë thellim i bashkëpunimit të partisë së Kurtit “Vetëvendosje” me opozitën Alternativa, Besën dhe Lëvizjen Demokratike nga Maqedonia e Veriut.

“Ky do të jetë një takim politik për thellimin e bashkëpunimit dhe mbështetjen e opozitës shqiptare në vend. Në Çair do të vendoset një pllakë me emrin e mentorit politik të Kurtit, Adem Demaçit dhe me praninë e familjeve të Demaçit dhe Adem Jasharit. Do të diskutojmë edhe për zhvillimet aktuale politike si dhe për ndarjet rreth Ballkanit të Hapur dhe për ne që jemi të interesuar bashkë me Kurtin për procesin e Berlinit”, tha Mexhiti për Radion Evropa e Lirë, përcjellë Klan M.

Deri në publikimin e këtij teksti, nuk kemi marrë përgjigje nga Qeveria dhe as nga kryesia e BDI-së në pushtet se si e interpretojnë mesazhin që kryeministri i Kosovës Kurti po e dërgon me vizitën joformale gjatë së cilës do të takohet vetëm me liderët e opozitës së bllokut shqiptar.

Kreu i partisë në pushtet, Arben Taravari i Aleancës për Shqiptarët, i cili është ofruar të ndërmjetësojë për pajtimin e Kurtit me kryeministrin shqiptar Edi Rama, nuk sheh asnjë problem në ndonjë vizitë informale.

“Nuk kam ftesë për takim”. Vizita e tij është detyrë e tij si kryeministër i Kosovës. Është vendimi i tij se kë dëshiron të takojë, ne nuk mund ta ndryshojmë apo të ndikojmë në këtë”, thotë shkurt Taravari. Ai nuk dëshiron të komentojë apo interpretojë se çfarë mesazhi po u dërgon Kurti autoriteteve me këtë vizitë.

Çfarë mesazhi i dërgon Kurti BDI-së në pushtet dhe Aleancës për shqiptarët?

Analisti politik Xhelal Neziri beson se me vizitën e paralajmëruar Kurti shpreh mbështetje konkrete politike për partitë opozitare, që në thelb është karakteristikë e tij dhe partisë së tij “Vetëvendosje”. BESA e Maqedonisë dhe “Vetëvendosje” e Kosovës kanë përkrahur njëri-tjetrin që nga viti 2016 kur ishin në opozitë, shton Neziri dhe thekson se tani me këtë vizitë po shpreh mbështetjen për bashkimin e partive shqiptare opozitare për të arritur rezultate më të mira në zgjedhjet e ardhshme.

“Nëse do të ndodhë rigrupimi i bllokut shqiptar në dy blloqe, mendoj se gara do të jetë më interesante dhe ofertat më gjithëpërfshirëse. Por nëse një koalicion i tillë opozitar do të jetë konkurrent real, për dallim nga koalicioni që mund ta bëjnë BDI-ja, Aleanca dhe partitë tjera, këtë nuk mund ta themi”, thotë Neziri.

Në më pak se një vit, kjo është vizita e tretë e Kurtit në vend, dy prej të cilave ishin takime zyrtare me zyrtarë të qeverisë. Zyra e Kurtit nuk i përgjigjet konkretisht pyetjes se pse kjo kohë është ndryshe.

“Në qershor, në kuadër të Forumit në Prespë, në Strugë, kryeministri Kurti ka zhvilluar takime me përfaqësuesit shqiptarë të Maqedonisë së Veriut, duke përfshirë edhe personin e parë të BDI-së, Ali Ahmetin. Ndërkaq komunikimi mes zyrave qeveritare është i rregullt”, thuhet në përgjigjen nga zyra e Kurtit në pyetjen se pse gjatë kësaj vizite në agjendë nuk është një takim me kryesinë e partive në pushtet në vend.

Neziri: Rivaliteti mes Ramës dhe Kurtit dhe në skenën politike maqedonase

Më herët në korrik, kryeministri shqiptar Edi Rama vizitoi vendin. Kreu i opozitës nga Lëvizja Besa, Bilall Kasami tha se nuk pranon të takohet me Ramën edhe para se të mbërrijë në vend.

“Si nuk pranoi të takohej me mua, kur unë as që kërkova takim me të”. Ose ndoshta ai kishte refuzuar më parë, duke menduar se mund të kërkoja ta takoja. Ky do të ishte një refuzim parandalues. Bilalli është kryetar i komunës së Tetovës, apo jo? Djale i mire. Nuk do ta hiqja kurrë nga posti i kryetarit të bashkisë”, ka bërë shaka Rama duke iu përgjigjur pyetjes së një gazetari.

Pas vizitës në Shkup, Rama shkoi në Prishtinë në kuadër të turneut të tij në Ballkan, ku u takua vetëm me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani, por nuk u takua me Kurtin, për të cilin thotë se kanë qëndrime të kundërta për politikën e asaj që ai thotë se është vetëizolim të Kosovës.

Sipas analistit politik Xhelal Neziri, komente të tilla dhe takimi i Ramës me pushtetin dhe Kurtit me opozitën në më pak se një muaj, vetëm tregojnë për përhapjen e rivalitetit të tyre në bllokun politik shqiptar në tokën e Maqedonisë. Fakti që Kurti dhe partia politike “Vetëvendosje” si parti radikale e majtë kanë marrëdhënie të mira me eshelonin e djathtë konservator në bllokun opozitar shqiptar në Maqedoni, mund të interpretohet vetëm si mbështetje për përpjekjet e partive opozitare për t’u bashkuar në një koalicion.

“Hapja e dyerve në Qeverinë për Aleancën e Shqiptarëve ndodhi pas takimit të Taravarit me Ramën, ku nuk mori pjesë Kasami. Pra, ai rivalitet mes Ramës dhe Kurtit mund të vërehet edhe në skenën politike maqedonase, ku vërehet se Rama mbështet partitë e shqiptarëve që janë pjesë e qeverisë, ndërsa Kurti ka kohë që përpiqet të konsolidohet dhe bashkohet opozita shqiptare me synimin për fitore në zgjedhjet e ardhshme. Ky rivalitet ndihet edhe në skenën politike maqedonase”, thotë Neziri.

“Distanca” në marrëdhëniet mes Kurtit dhe Ramës vjen pasi kryeministri shqiptar i ka përcjellë draft-statutin presidentit të Francës Emmanuel Macron dhe kancelarit gjerman Olaf Scholz për krijimin e Komunitetit të Komunave me shumicë serbe në Kosovë.

Më pas kanë anuluar seancën e përbashkët të dy qeverive për shkak të krizës në veri të Kosovës. Pas ngjarjeve të tilla, Kurti nuk pranoi të marrë pjesë në takimin jozyrtar të liderëve të Ballkanit Perëndimor që u zhvillua më 17 korrik në Tiranë, kryeqytetin e Shqipërisë. /REL

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

adnan-neziri

Neziri: VMRO-ja ka mbështetur ligjin për Amnisti në takimin me ministrin Lloga

rama kurti

‘KFOR të marrë nën kontroll veriun’/ Kurti i përgjigjet Ramës

kovacevski talat xhaferi kuvend

Kovaçevski: Nuk do të ketë amnisti për të dënuarit e rastit “Monstra”

burgu-idrizove

Ligji për amnisti në Maqedoni, pritet lirimi i 286 të burgosurëve

IMG_5599

Gjuhë e urrejtjes nëpër media gjatë informimit për ndryshimet kushtetuese

krenar lloga

Nuk pajtohet me ndryshimet e Kodit Penal/ Lloga tregon përse nuk i nënshkroi ndryshimet ligjore

Krenar lloga

Lloga për Ligjin për amnisti: Pres mbështetje dhe përveç albumit me fotografi nga vizita ime, do të blej edhe pasqyrë, për secilin deputet që të shikohet në pasqyrë para se të votojë për këtë ligj

bekim sali

Bekim Sali shpalos dokumentin ku shihet se deputetët e Alternativës nuk kanë votuar për propozimin për ndryshimet në Kodin Penal!

IMG_5594

Pse Perëndimi është i butë ndaj Serbisë?

INFO

NA NDIQ