A po ndahen rrugët në Grupin e Zjarrit?

Picture of INA
INA

03/07/2023

Burime të TV21 kanë mësuar se Blerim Bexheti ka ngrire përkohësisht aktivitetet e tij me Grupin e Zjarrit dhe është fokusuar në bashkëpunimin me Qytetin e Shkupit. Bashkëpunimi mes dy eksponentëve kryesorë të Grupit të Zjarrit, Izet Mexhiti dhe Blerim Bexheti, duket se po përballet me një krizë që mund të çojë në ndarje.

Sipas burimeve të TV21, kohët e fundit ka pasur mosmarrëveshje midis tyre në lidhje me bashkëpunimin. Përkrahësit e Izet Mexhitit brenda Grupit të Zjarrit kanë përshëndetur formimin e një subjekti të ri politik, ndërsa përkrahësit e Blerim Bexhetit kanë insisutuar që konflikti të zgjidhet brenda BDI-së dhe të funksionojë si fraksion.

Mosmarrëveshjet janë thelluar edhe më tepër kur Danella Arsovska shkarkoi Sait Saitin nga posti i drejtorit në Ndërmarrjen Publike “Rrugë dhe rrugica”, me arsyetimin e komunikimit të afërt të disa anëtarëve të Grupit të Zjarrit me opozitën, veçanërisht me Mickoskin. Tani, në vend të Saitit është emëruar Qamil Kovaçi, person i afërt me Blerim Bexhetin.

Këto zhvillime duket se kanë rritur tensionet dhe kanë sjellë Grupin e Zjarrit në prag të ndarjes. Derisa Blerim Bexheti ngrin aktivitetet dhe është fokusuar në bashkëpunimin me Qytetin e Shkupit, nuk dihet se si do të vazhdojnë Musa Xhaferi dhe Nevzat Bejta. Sipas burimeve të TV21, Izet Mexhiti megjithatë ka vendosur që aktivitet ti vazhdojë vet me përkrahësit e tij.

TË FUNDIT
2 orë
Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin
2 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
2 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
2 orë
Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter
5 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

ME TE LEXUARA

12 orë
Najçevska i reagon Taravarit: Pse kryetari i Kuvendit të jetë shqiptar?
2 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
15 orë
Eksperti amerikan zbulon pse Kurti nuk e bëri lëshimin e madh me Asociacionin: Ja çka do të ndodhë nëse i fiton zgjedhjet e reja
10 orë
Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë
2 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
15 orë
Ministria e Arsimit injoron me zero denarë dy universitetet shqiptare për zhvillimin e resurseve laboratoroike

LEXO MË SHUMË

Edward Joseph Zhozef  Eduard

Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin

stefan andonovski

Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

ebrahim raisi

Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter

izet mexhiti

Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

qeveria

Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

mickoski

Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

Hovenier

Marrëveshja mes Kosovës dhe ShBA-së, Hovenier: Ky është një hap i rëndësishëm

Jorgos Gerapetritis

Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet

INFO

NA NDIQ