A po përballet Putini me një luftë për pushtet me një ish-aleat të tij?

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/01/2023

Një luftë e brendshme për pushtet duket se po ndodh në Rusi pasi “dy palë” janë shfaqur gjatë luftës në Ukrainë.

Nga njëra anë, Kremlini mbetet nën kontrollin e televizionit shtetëror të Rusisë dhe ka nxitur vlerësime pozitive për mënyrën se si po realizohet lufta.

Por në mediat sociale dhe në mesin e komunitetit ushtarak të blogerëve në aplikacionin e mesazheve Telegram, fama e një personi në veçanti po rritet: themeluesi i Wagner Group, Yevgeny Prigozhin, shkruajnë mediat e huaja.

Grupi Wagner është një grup privat mercenarësh, të rekrutuar shpesh nga burgjet ruse dhe me prirje për brutalitet dhe pamëshirshmëri.

Këta luftëtarë janë përfshirë kryesisht në lindje të Ukrainës – në veçanti, rreth zonave të kontestuara ashpër të Bakhmut dhe Soledar.

Sipas vlerësimit të fundit nga Instituti për Studimin e Luftës (ISW), Kremlini po vazhdon të kundërshtojë publikisht pretendimet e Wagner se ata ishin “përgjegjës i vetëm për marrjen e Soledar”.

Duke iu përgjigjur pyetjeve drejtpërdrejt në televizionin e kontrolluar nga shteti, Vladimir Putin ia atribuoi sukseset e fundit të Rusisë në vijën e parë, planeve të hartuara nga Ministria e Mbrojtjes dhe Shtabi i Përgjithshëm.

ISW, një institut me bazë në SHBA, tha se ajo ishte “ndoshta një përpjekje e qëllimshme për të minuar ndikimin e Prigozhin brenda hapësirës ruse të informacionit, duke pasur parasysh se Putini nuk është përmbajtur më parë nga komentimi i përparimeve taktike në Ukrainë”.

“Putin mund të ketë kërkuar gjithashtu të demonstrojë se ruan kontrollin mbi mediat tradicionale ruse, ndërsa Prigozhin vazhdon të rrisë një audiencë në Telegram dhe rrjete të tjera të mediave sociale”, thuhet në deklaratë.

Ndërkohë, Ministria e Mbrojtjes ruse dukej se me qëllim shmangte përmendjen e forcave Wagner në një përditësim mbi sulmet rreth Bakhmutit.

Prigozhin ka qenë një aleat i ngushtë i presidentit rus, por muajt e fundit ai ka qenë publikisht kritik ndaj Ministrisë së Mbrojtjes ruse dhe duket se e ka pozicionuar veten si një përgjigje ndaj dështimeve ushtarake të Moskës.

Në komentet e fundit, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se raportet për një konflikt të vazhdueshëm midis Prigozhin dhe Ministrisë së Mbrojtjes janë “produkte të manipulimeve të informacionit”.

TË FUNDIT
20 orë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë
2 ditë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
3 ditë
OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë
4 ditë
Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej
4 ditë
Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

ME TE LEXUARA

20 orë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë

LEXO MË SHUMË

gazprom

Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë

orban

Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej

antoni blinken

Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

cdu csu ursula fon der leyen

Unioni CDU/CSU fiton zgjedhjet për PE në Gjermani, partitë në pushtet një rënie shumë serioze

Gaza

Numri i palestinezëve të vdekur në Gaza është rritur në 36,731

gjermani-kufi

Gjermania autorizon kontrolle kufitare përpara Euro 2024

Mette Frederiksen 1

Sulmohet kryeministrja e Danimarkës, një burrë e qëllon me grusht në rrugë, ja si paraqitet gjendja e saj

INFO

NA NDIQ