A pranoni me protestu për një pronar që në Maqedoni është i regjistrum si investim i Serbisë?

INA
INA

30/07/2023

Dimal Basha

Veç t’kuptohemi që protesta nesër veç me liri t’shprehjes nuk ka t’bëj! Zero! Askush kurrë s’ia ka ndalu lirinë m’u shpreh e as me kritiku, për mos me thanë që janë aq të lirë sa që edhe shpifin pa ndalë një numër i madh i tyre!

Janë dy çështje që duhet m’i mendu para se të dilni.

E para, a pranoni me dal në protestë pa e ditë kush është pronari? A pranoni me protestu për një pronar që në Maqedoni është i regjistrum si investim i Serbisë, apo hiç s’po doni me ditë kush e si paguhen? A ish dashtë me pas hulumtim apo debat nga gazetarët rreth këtyre pronarëve që e paraqesin qytetin e Kosovës si Serbi, apo hiç s’po ju bën përshtypje as kjo? A pranoni me dal nëse e dini që pronari është komplet fiktiv, pra mashtrim i pastër ndaj shtetit. Me ndodh ky debat e këto hulumtime, edhe unë e kisha rimendu pozicionimin, mirëpo nëse s’ka ndodh kjo, atëherë pse keni me dal nesër?!

Nëse e para s’ka ndodh, atëherë po mbetet e dyta, ky sekreti publik që ju po e dini se pronar NUK është Kushtrim Gojani, por Klan Kosova është e Devollëve! Pra po jeni OK që e kanë mashtru shtetin, dhe po e kaloni edhë këtë! Pra po i besoni Devollëve më shumë se shtetit?!

Atëherë nëse po e dini që është e Devollëve, a po i bje që nesër protesta mbahet në mbrojtje të Devollëve, sepse regjistrimi ka problem me manipulimin që i është bë shtetit nga të ashtuquajtur pronarë, s’ka asnjë lidhje me lirinë e shprehjes, pra përmbajtjen apo punën e gazetarëve.

E nëse dilet në mbrojtje të Devollëve, kisha pas qef me ua kujtu këtë korporatë që:

❌ Falsifikon dokumenta në regjistrim,
❌ Dyshohet për pronat fiktiv dhe e paraqet Pejën e Gjakovën si qytete të Serbisë,
❌ E përfshime në monopolin e homologimit që ia ka zhvat qytetarëve milionat, e që u ndal nga qeveria Kurti,
❌ E kanë zhvatë Telekomit përmes Z-Mobile,
❌ E kanë zhvatë shtetin bashkë me politikanë kriminal përmes terimnaleve doganore, që Qeveria Kurti po ia pren kamtë,
❌ E kanë zhvatë shtetin bashkë me politikanë kriminal përmes Qendrave të Regjistrimit, ku ka marrë miliona euro,
❌ Të akuzuar që kanë importu grurë të kafshëve që pastaj e ka shit për njerëz.
❌ Të akuzuar për privatizime githandej, përfshi pronën ku operon ky medium!

Më shkurt, këtu kemi dy palë, qeverinë që po kërkon ligjshmëri dhe e mbron shtetin, dhe Devollët, që njihen për zhvatjen e këtij shteti tash e me dekada! Tash po thuni pas krej kësaj historie me ju besu Devollëve e jo shtetit a?

Prandaj, kjo protestë veç me liri t’shprehjes nuk ka të bëj, dhe kam informacione se po iu bëhet presion gazetarëve që punojnë për shtëpi mediale me dal nesër patjetër! E dhimbshme që për një pagë i detyroni gazetarët me dal pa dëshirën e tyre. Kaq për liritë që ju i respektoni 🙂

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-12-10-23-42-16-882_com.android.chrome-edit

Kush ishte Liridona dhe Naimi? Detajet e pathëna për vrasjen në Kosovë (video)

rip-600x360

Vdes në detyrë në Jarinjë një polic kufitar i Njësisë Speciale

granit plavaa

Të burgosurit tentuan ta sulmojnë Plavën: Tre të dyshuarit për vrasjen e Liridonës shpërndahen në burgje të ndryshme

shaban liridona

Shaban Murseli pretendon se Milaim Zeka i kishte kërkuar Behgjet Pacollit përmes Naim Murselit 100 mijë euro

Liridona ademaj

Avokati Spartak Ngjela flet për rastin e Liridona Ademajt

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

Babai takon Naim Murselin në burg: Djali im nuk ka ditur gjë për vrasjen e Liridonës atë natë

liridona

Fëmijët e Liridonës merren nën kujdestarinë e shtetit suedez

punetor

Demolli: Pas janarit vështirë se do të gjenden punëtorë me pagë 600 euro

pacolli pasuria

Pacolli akuzon “disa njerëz” se po tentojnë ta ngatërrojnë publikun rreth vrasjes së Liridonës

INFO

NA NDIQ