A rrezikohet Maqedonia nga “Wagneri”? Sholc siguron se “do të mbrohet çdo centimetër i shteteve të NATO-s”

INA
INA

29 Qershor, 2023

“Para se gjithash, armatat agresive janë kërcënuese, kurse po aq edhe ato private. Këtë e shohim edhe në vende të tjera, në Afrikë, ku janë të pranishme grupet e Wagnerit me keqbërjet e tyre”.

Kështu e nisi reagimin e tij, kancelari gjerman Olaf Sholc në Berlin teksa u pyet se a rrezikohen vendet tjera nga organizata si Wagner-i, raporton TV21 nga Berlini.

Ai siguroi se nëse shihet një rrezik i tillë, shtetet e NATO-s do të mbrohen me çdo centimetër të saj.

Siguroi se gjendja momentale nuk alarmon për një kërcënim nga një sulm nga ky grup.

“Me shqetësimin më të lartë e ndjekim situatën, por jemi të sigurt, se si NATO do të jemi në gjendje që të mbrojmë çdo centimetër të territorit tonë. Kjo vjen për çdo shtet anëtarë, që çdo centimetër të shteteve të NATO-s do ta mbrojmë, nëse sulmohen. Konsideroj se nuk ka ndryshuar gjendja momentale “, tha Sholc.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

policia-maqedonise-598x330

Aksident i rëndë në fshatin Kamjan. Një i vdekur i moshës 18 vjeçare dhe një i lënduar

Screenshot_2023-10-02-23-10-48-452-edit_com.android.chrome

Aliti: Ahmeti ka biseduar me Kovaçevskin për Ligjin e UÇK-së (video)

Screenshot_2023-10-02-22-04-57-428-edit_com.android.chrome

Gjeneral Lama: Aleksandër Vuçiqi, komandant i paaftë dhe frikacak…

LSDM SDSM

LSDM: Nuk rritet çmimi i energjisë elektrike, nga dhjetori rikthehet tarifa e lirë ditore

bilall kasami

Kasami paralajmëron prurje të reja në Lëvizjen BESA: Bashkohuni në kalanë e shpresës dhe dinjitetit!

universiteti-i-tetoves-UT

Rreth dy mijë studentë të rinj i filluan studimet në njësitë akademike të Universitetit të Tetovës

arber ademi

Ademi: Opozita e bashkuara, zëdhënëse e VMRO-së!

Arbri 05

FNT SkupiFestival Shkup së shpejti do të fillon edicionin e tij të 17 të me radhë

fatos reka arjanit hoxha

Hoxha priti në takim ambasadorin e Fatos Reka

INFO

NA NDIQ