A shpërthejnë pajisjet elektronike në nxehtësi?

INA
INA

02/08/2023

Në vapën e kësaj vere, rrezik janë edhe pajisjet tona elektronike, objektet që marrim me vete kudo që shkojmë. Për shembull, nëse një telefon lihet në nxehtësi për një kohë të gjatë ose në rrezet e diellit direkte, ai do të bllokohet dhe nuk mund të përdoret derisa temperatura të bjerë. Disa njerëz gjithashtu kanë frikë se temperaturat e larta mund të shkaktojnë shpërthimin e baterisë së telefonave celularë në duar. Kjo, siç shpjegon një profesor nga Politekniku i Milanos, një nga shkollat ​​teknike më të mira në botë, nuk mund të ndodhë. Megjithatë, është e pamohueshme që nxehtësia dhe ekspozimi i drejtpërdrejtë ndaj diellit shkakton dëme.

Nëse, deri para disa vitesh, dikush dëgjonte lajmet të një pajisjeje elektronike që shpërtheu për shkak të nxehtësisë së tepërt, sot kjo është diçka që nuk mund të ndodhë më sepse telefonat inteligjentë në veçanti kanë një sistem të integruar vetë-mbrojtjeje që i fiket automatikisht, duke parandaluar kështu rrezikun e një shpërthimi të papritur.

Bateritë që përdoren sot për pajisjet elektronike janë prej litiumi , nga iPhone, tabletët e deri te PC. Rreziku i një ‘shpërthimi’, mbetet vetëm për ‘goditje mekanike’ ose për temperatura mbi 95°C, gjë që realisht nuk është e mundur thonë ekspertët. Por është vërtetuar se nxehtësia që duhet të durojnë pajisjet e ”vjetëron” baterinë dhe komponentët e saj. Nëse një pajisje i nënshtrohet temperaturave 50 gradë për shtatë ditë rresht, është njësoj sikur të ishte përdorur për dy muaj. Nëse e ndiejmë pajisjen të nxehtë, do të thotë se ajo i ka kaluar 37°C, që është temperatura e trupit tonë. Gjithashtu, nëse vëmë re që pajisja të ngadalësohet shumë ose të funksionojë në mënyrë të çuditshme, ka të ngjarë që për momentin të jetë shumë e nxehtë, ndaj është më mirë të mos e përdorni gjithashtu, mos e lini atë në rrezet e diellit direkte.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

openAI

A është Gemini i Google “më i zgjuar” se ChatGPT i OpenAl?

mira murati

Çfarë lloj marrëveshjeje për inteligjencën artificiale arriti BE-ja

Internet-Safe-Day

6G po vjen në iPhone: Apple nuk heq dorë nga modemet e veta

apple-iphone-15-pro-3

iPhone 19 me një risi që telefonat Android e kanë pasur prej vitesh

messenger

Meta do të lansojë veçorinë ‘end-to-end encryption’ për bisedat në Messenger

wikipedia

Këto ishin temat më të kërkuara në Wikipedia këtë vit

whatsapp-main-600x360

WhatsApp së shpejti do të mundësojë ndarjen e imazheve dhe videove me kualitet origjinal

meta-logo-1

Meta anulon mundësinë për të biseduar me miqtë nga Facebook në Instagram

Bitcoin

Bitcoin vendos rekord të ri vjetor duke kapërcyer vlerën e 43 mijë dollarëve

INFO

NA NDIQ