Sulmohet në burg vrasësi i Liridona Ademajt, ka tentuar dhe vetëvrasjen

INA
INA

11/12/2023

Mediat kosovare raportuan së fundmi se persona të dënuar kanë sulmuar në burgun e sigurisë së lartë Granit Plavën, personi që ekzekutoi disa ditë më parë 33 vjeçaren Liridona Ademajn.

Për këtë ngjarje pati dhe një reagim të menjëhershëm të drejtorit të Shërbimit Korrektues në Kosovë, Ismail Dibrani, i cili pranoi se disa të burgosur kanë tentuar ta godasin Granit Plavën, por stafi reagoi menjëherë duke shmangur përshkallëzimin e situatës.

Dibrani shton se gjithashtu kanë nisur hetimet pasi dyshohet se Granit Plava ka tentuar të kryejë vetëvrasje në ambientet e burgut.

“Nuk ka pasur as tentim për vetëlëndim por as tentim për vetëvarje. Rasti është parandaluar qysh në momentin kur ai ka tentuar ta dëmtojë batanijen”, shprehet Dibrani.

Naim Murseli, Granit Plava, Kushtrim Kokalla, nuk po qëndrojnë në të njëjtin burg. Ata janë të dyshuarit kryesor për organizimin dhe vrasjen e Liridona Ademajt. Në fundjavë është arrestuar dhe një person i katërt i cili mendohet të ketë siguruar armën e krimit.

Vrasja e Liridona Ademajt tronditi mbarë opinionin publik në Kosovë. Ajo paraprakisht u raportua se u vra gjatë një grabitje, por hetimet zbuluan se ishte bashkëshorti i saj Naim Murseli ai që kishte paguar për ekzekutimin e saj në rrethinat e Prishtinës, teksa kthehej me familjen nga një restorant.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Glauk Konjufca

​Konjufca: Kritikat e SHBA-së ndaj Kosovës janë të qëlluara

Albin-Kurti-5

​Planifikimi për atentat ndaj Kurtit në Shkup, drejtori i AKI-së raportoi para deputetëve

Policia-e-Kosoves-800x445

Kosovë: Policia kap shtatë persona, dyshohen për ‘’Hyrje në sistemet kompjuterike’’, ‘’Mashtrimi’’ dhe ‘’Shpëlarje e parave’’

eu-be-rusi ndikimi rus ballkan

Raporti britanik: Rusia po rindërton kapacitete për të destabilizuar Evropën, përmendet edhe Kosova

glauk-konjufca

Sot vazhdon seanca gjyqësore ndaj Konjufcës për gazin lotsjellës

Ilir-Kulla

“Gjërat po ndryshojnë”, a mund të njihet Kosova nga dy shtetet që luftojnë për Nagorno-Karabakhun, sipas Ilir Kullës

flamuri zvecan

Flamuri serb largohet edhe nga Kalaja e Zveçanit

Gjykata_1-768x463-1-750x430-1

Mungon prokurori, dështon shqyrtimi fillestar ndaj serbit të akuzuar për krime lufte në Kosovë

Glauk Konjufca

Konjufca e pranon që dinari i ka acaruar raportet me amerikanët: Deklarata e O’Brien shqetësuese, e dimë pse janë “idhnu”

INFO

NA NDIQ