A zgjoheni gjithmonë të lodhur në mëngjes? Ka një arsye pse ndodh kjo

Iliria News Agency
Iliria News Agency

29/04/2023

Disa njerëz e duan mëngjesin dhe kërcejnë menjëherë nga shtrati plot energji, ndërsa të tjerë nuk funksionojnë kështu.

Dhe pavarësisht nëse jeni një person i mëngjesit, mund të pyesni veten pse zgjoheni të lodhur në mëngjes edhe pasi keni fjetur mjaftueshëm.
Një ekspert i gjumit zbuloi disa arsye të mundshme, si dhe këshilla se si t’i kapërceni ato, shkruan Mind Body Green.

1. Keni inerci gjumi

Eksperti i gjumit dhe psikologu klinik Robin McFarlane shpjegon se inercia e gjumit është një gjendje kalimtare midis zgjimit dhe gjumit, e shënuar nga zgjimi dhe dëshira për t’u rikthyer në gjumë, dhe pohon se kjo është diçka me të cilën përballen shumë njerëz. Ndërsa disa njerëz inercia e gjumit zgjat vetëm disa minuta, të tjerë e ndjejnë atë më gjatë. Vlen të kontrolloni se sa kohë ju merr zakonisht, në mënyrë që në mëngjes t’i jepni vetes detyra që janë pak më pak kërkuese mendërisht, transmeton Večernji list.

“Është normale që disa njerëz nuk ndihen mirë kur zgjohen për herë të parë. Ata do të jenë si ‘zombi’ për 20 minuta, pavarësisht nëse kanë fjetur 12 orë apo 2 orë. “Duket se zgjimi në mes të fazave të gjumit REM ose me valë të ngadalta gjithashtu përkeqëson inercinë e gjumit dhe çon në inat në mëngjes”, thotë eksperti.

2. Mos i përmbaheni orarit të gjumit

Trupi juaj do ta vlerësojë nëse shkoni për të fjetur dhe zgjoheni në të njëjtën kohë çdo ditë. Nëse një natë shkoni për të fjetur në orën 22:00 dhe tjetrën në 1:00 të mëngjesit, do të ngatërroni orën tuaj të brendshme dhe ritmin cirkadian të trupit tuaj, gjë që mund të çojë në përgjumje pas zgjimit.

Një këshillë e mirë është të vendosni alarmin një orë para se të planifikoni të shkoni në shtrat, në mënyrë që të qetësoheni dhe të relaksoheni para se të flini.

3. Cilësia juaj e gjumit është e dobët

Vetëm për shkak se keni kaluar nëntë orë në shtrat, nuk do të thotë se keni qenë në gjumë të qetë gjatë gjithë asaj kohe. Nëse zgjoheni shpesh në mes të natës, për shembull, për shkak të gërhitjes së partnerit ose të shkuarjes në tualet, nuk do të kaloni aq shumë kohë në gjumë të thellë sa duhet për pushim cilësor, kështu që nuk është e pazakontë nëse zgjohu i lodhur në mëngjes.

4. Ju pini alkool para se të shkoni në shtrat

Hulumtimet kanë treguar se alkooli para gjumit mund të prishë fazat e gjumit të thellë, pasi shkakton më shumë zgjime gjatë natës.

Por nikotina dhe kafeina ndikojnë gjithashtu në sasinë e gjumit të thellë. Eksperti këshillon të reduktoni marrjen e alkoolit dhe nikotinës përpara se të shkoni në shtrat, nëse dëshironi të keni gjumë cilësor.

5. Flini shumë pak ose shumë

Nëse zgjoheni të lodhur, mund të jetë gjithashtu një shenjë se keni fjetur shumë pak ose shumë një natë më parë. Gjithkush ka nevojë për një sasi të ndryshme gjumi për t’u ndjerë më mirë, por shtatë deri në nëntë orë duhet të jenë një interval i shëndetshëm për shumicën e të rriturve.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Ilir-Demiri-921x614

Demiri: nuk do të ketë incizime pa radhë, terminet për rezonancë magnetike do të publikohen në “Termini im”

stres

Qytetarët e RMV vuajnë nga ankthi dhe tensioni i lartë i gjakut

Veshi-750x470

Ju fishkëllojnë veshët? Ja çka tregon kjo për shëndetin tuaj

mjalti

Hojet e bletëve me vlerat më të mira për shëndetin

klinika zhan mitrev

Klinika Zhan Mitrev 24 vjet – 1 milion ekzaminime dhe 400,000 histori suksesi

gripi-sezonal

Ulet numri i të sëmurëve nga gripi në Maqedoni

fruthi

Fruthi po kërcënon edhe Maqedoninë!

ushqim2-707x383-600x360

Ushqimet që duhet me patjetër t’i shmangni në mëngjes, paralajmëron gastroenterologu

pem

Mbron zemrën dhe trurin: Ky është fruti më i shëndetshëm që mund të hani, sipas dietologëve

INFO

NA NDIQ