AAK mbështet propozimin evropian për marrëveshjen Kosovë-Serbi

Iliria News Agency
Iliria News Agency

16 Mars, 2023

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) e mbështet propozimin evropian lidhur me dialogun Kosovë-Serbi.

Me një komunikatë për media, AAK deklaron se qëndrimi i Aleancës për propozimin evropian të mbështetur fuqishëm nga SHBA, për marrëveshjen e normalizimit të marrëdhënieve me Serbinë, për dallim prej të tjerëve, ka qenë konsistent e në mbështetje të plotë.

“Pa asnjë mëdyshje e kemi vlerësuar se është një marrëveshje që brenda vetes ka njohjen “defakto” të shtetit të Kosovës dhe që është interes naconal i yni!”, deklaron kjo parti opozitare.

AAK rikujton se si forcë politike, i ka dhënë mbështetje këtij projekti pa kurrfarë kalkulimi partiak apo elektoral.

“Prandaj përpjekja e disa individëve, apo grupimeve të caktuara që këtë qëndrim të interesit nacional e shtetëror të Aleancës, ta vendosin në mozaikun e shkurtpamësisë së tyre, s’është gjë tjetër përpos mjerimi i tyre!”.

Aleanca thekson se kjo parti dhe gjithë forcat progresive ne Kosovë, sot janë rreshtuar me ShBA dhe vendet e BE-së, në procesin e përmbylljes së marrëveshjes me Serbinë.

“Rrugës së çlirimit, të lirisë dhe ndërtimit të shtetit të Kosovës, i kemi kemi hyrë bashkërisht me partnerët tanë në krye me ShBA, dhe bashkërisht do ta përfundojmë!”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

server

Pyet Serweri: A e denoncoi ende sekretari Blinken dhunën ndaj KFOR-it në veri?

hisen berisha

Befason Hisen Berisha, mbështet Kurtin

veriu kosoves leposaviq

LIVE: NATO-ja dislokon forca shtesë në Kosovë – kjo është lëvizja e fundit nga Lista Serbe!

stano

Gazetari zviceran përplaset me Stanon: Pse po dënoni të dyja palët, dhuna erdhi vetëm nga njëra palë – Serbia

dushan obradoviq

I dyshuari për sulm ndaj ushtarëve të KFOR’it në veri me origjinë shqiptaro-boshnjake, dikur quhej Sulejman

kurti-vucic-borel-lajcak

BE do takim Kurti-Vuçiq në Bratisllavë

spahiu

Spahiu tregon se kush janë personat që u ndeshën dje me KFOR-in

Nikola-Sanduloviq

Sanduloviç: Problemi në tërë Ballkanin është Vuçiqi

Leposaviq serbet veri

Tensionohet situata në Leposaviq, gazetarët sulmohen nga personat e maskuar

INFO

NA NDIQ