Abazoviqi dëshiron që Djokoviçin ta bëj “Qytetar Nderi” të Malit të Zi, ja përse…

Picture of ina-online
ina-online

03/09/2023

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazovic, ka vizituar ekipin e basketbollit të vendit të tij në Manila. Malazezët kaluan turin e parë të Mundobasket, dhe në fillim të të dytit, luajtën kundër amerikanëve të fuqishëm dhe bënë një rezistencë të madhe ndaj rivalit të tyre të favorizuar (75-83).

Në një intervistë për “Nova.rs”, Abazovic zbuloi se Novak Gjokovic mund të bëhet “Qytetar Nderi” i Malit të Zi. Më parë këtë nder të veçantë e ka marrë edhe Vlade Divac.

“Më vjen mirë që e bëra vetë atë. Vlade Divac është një legjendë, këta njerëz, për shkak të rrethanave një pjesë të jetës e kaluan në Mal të Zi në karrierën e tyre pas sportive. Është gjithashtu një nxitje për njerëzit që takohen në Mal të Zi. Është një gjë e mrekullueshme, personalisht mendoj se do të bëjmë diçka të ngjashme me Djokoviqin,” – ka thënë Abazoviq për “Nova.rs”.

Gjokoviç tradicionalisht një pjesë të verës e kalon në Mal të Zi, në pushimin mes turneve të rëndësishëm. “Është një adhurues i madh i Malit të Zi, qëndron shpesh aty, çfarë ka më mirë se të mblidhemi nga njerëz rreth të cilëve kemi mendime të pandara.

Abazovic ka shpjeguar gjithashtu se sa shumë e respekton Novak Djokoviçin dhe familjen e tij.

“Ai ishte gati në Mal të Zi, ishte në teleferik, e promovoi bukur. Jemi në kontakt, jemi takuar edhe në gjysmëfinale të Champions League. Është e vërtetë, ai që mbështeti Milanin dhe unë mbështesja Interin, pastaj isha më me fat. Epo, edhe Novak nuk mund të fitojë gjithmonë në gjithçka. Në përgjithësi, do të më pëlqente personalisht, nëse kjo është edhe dëshira e tij të bëhej “Qytetar nderi”. Sigurisht që këtu nuk ka presion, është çështje vullneti, ai është po aq i mirëpritur edhe pa të. Dhe jo vetëm ai, por kushdo që realisht e meriton dhe mund të jetë promotor, ndër të tjera, i vendit tonë të Malit të Zi,”- tha Dritan Abazoviq për “ Nova.rs ”.

Tenisti që vazhdimisht provokon shqiptarët dhe Kosovën

Novak Djokoviq në vazhdimësi ka bërë provokime ndaj shtetit të Kosovës dhe fyerjet ndaj shqiptarëve, përmes mesazheve dhe këngëve të ndryshme ku ka festuar.

Tenisti serb kohë më parë derisa kishte qëndruar në Budva, në një nga restaurantet e këtij qyteti kishte kënduar këngën “Oh Kosovë, Kosovë”, që është një këngë ofenduese për Kosovën dhe shqiptarët. Edhe pas fitores së turneut “Australian Open”, serbi në dhomat e zhveshjes, së bashku me ekipin e tij, kanë kënduar një këngë, ku në tekstin e së cilës thuhet se Kosova është pjesë e Serbisë. “Ne nuk të japim Kosovë, ke qenë e jona që nga fillimi”, thuhet në tekstin e këngës. Por ka pasur edhe shumë raste tjera. (INA)

TË FUNDIT
5 orë
Spanja kampione e Evropës
6 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja
10 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!
12 orë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
12 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?

ME TE LEXUARA

18 orë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!
18 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
16 orë
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
13 orë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua
12 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?

LEXO MË SHUMË

IMG_4367

Spanja kampione e Evropës

IMG_4365

Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4356

Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos

IMG_4355

Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?

trump sulm

Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

Snajper trump

Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

trump sulm

FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

INFO

NA NDIQ