Abedini nga AAA viziton kompaninë “Podgorka”, investim me fondet IPARD

Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/02/2023

Zv/ministri i Bujqësisë nga radhët e Alternativës, Abdylshyqyr Abedini, vizitoi kompaninë nga Struga Podgorka, një shembull i suksesshëm i shfrytëzimit të fondeve nga programi IPARD në bashkëpunim me Ministrinë e Bujqësisë.

“Sot ishim në vizitë të kompanisë “Podgorka” nga Struga në krye me pronarin Mevmed Xhemajloski si një projekt i suksesshëm i realizuar me fonde nga programi IPARD. Kjo është kompani që për shumë vite është e angazhuar në distribuimin e produkteve ushqimore për disa marka të njohura në rajon dhe më gjerë, industri e mishit që ofron produkte me cilësi të lartë me shije tradicionale dhe të njohur, të përgatitura nga teknologë me përvojë dhe në një proces prodhimi nën mbikëqyrje të vazhdueshme”, njoftoi Abedini.

Ai tha se me ndihmën e programit IPARD, kompania funksionon me objekt dhe proces prodhimi modern dhe sipas standardeve evropiane.

“Industria e mishit “Podgorka” është e pajisur me teknologjinë më të avancuar të përdorur në sektorin e përpunimit të mishit. Objekti është ndërtuar sipas standardeve për efikasitet energjetik, dhe procesi i prodhimit në fabrikë zhvillohet sipas standardeve më moderne evropiane. Kompania dhe të gjitha departamentet e prodhimit janë të licencuara dhe plotësojnë standardet HACCP dhe HALAL”.

Në rastin konkret, investimi kap vlerën prej 5.5 milionë eurove, ndërsa është bashkëfinancuar me mjete nga fondet IPARD. Ky është vetëm një nga shumë shembuj të suksesshëm të kompanive që përfitojnë nga fondet IPARD në bashkëpunim me Ministrinë e Bujqësisë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bujar osmani

Bujar Osmani: Në Kosovë flamuri shqiptar nuk është zyrtar, në Maqedoni po…

oliver spasovski

Spasovski: Nuk dorëzohemi, pensionin minimal e rrisim në 20 mijë denarë

anita-angellovska bezhovska

Angellovska- Bezhoska paralajmëron ulje deri në 4 % të inflacionit

Screenshot_2024-04-19-19-07-50-881_com.android.chrome-edit

Prani e madhe e njësive policore në Haraçinë të Shkupit

Klasa_zbrazet_Banka-600x347-1

MASH i ka njoftuar shkollat se ditët jopune për shkak të zgjedhjeve do të punohen të shtunave

Taravari: Derisa Fronti improvizon teatër të fëmijëve, VLEN dëgjon hallet e popullit

qeveria-serbe-vucic

Vuçiq në ankth nga fitorja e VLEN-it në Maqedoni

zjarr

Zjarret në Parkun Kombëtar “Sharr”, për një muaj digjen mbi 400 hektarë

menduh thaci

Thaçi: Na duhet mbi 150 mijë vota për Bujarin.

INFO

NA NDIQ