Adem Demaçi nga varri po e trazon lidershipin serb dhe veglat e tij në Shkup

INA
INA

15 Gusht, 2023

Muhamer Pajaziti

Riemërtimi i rrugëve me emrat e personaliteteve shqiptare në qytetin e Shkupin tregon diskriminimin e thellë shekullor ndaj shqiptarëve në Maqedoni.

Mijëra rrugë në vendbanimet shqiptare nuk përmbajnë emra të personaliteteve shqiptare që kanë dhënë kontribut të jashtëzakonshmë për Maqedoninë.

Të gjitha rrugët e lagjeve vazhdojnë të mbajnë emra sllav të kohës së komunizmit:“Proleterske Brigade”, “Brigada e dytë maqedonase”, “Lenin”, “Josip Broz Tito”, “Starsho Pinxhur” “Tode Mendoll”, “Boris Kidriç”, “Vasa Pellagiq”, “Nikshiçka”, “JNA”, “Pitu Guli”…

Rrugët me emra partizanësh që kanë gëzuar të gjitha benefitet dhe që sot i gëzojnë pasardhësit e tyre, shqiptarëve u kujtojnë skllavërinë.

Gjithashtu edhe ato banesat me ngjyrë hiri u kujtojnë komunizmin dhe shtypjen që u ka bërë ky sistem.

Në Kumanovë nga 252 rrugë vetëm dy apo tri janë në gjuhën shqipe. Në Shkup, Tetovë, e gjithandej qyteteve shqiptare është e njëjta histori.

Tani kur doli lajmi për 100 emrat e personaliteteve shqiptare në rrugët e Shkupit, u ngjall një shpresë se ky realitet do ndryshoj gjithandej.

Në Shkup erdhi Adem Demaçi dhe shumë personalitete tjera shqiptare.

Paradoksi është se Mandela i Ballkanit edhe i vdekur me veprën e tij, po e tregon realitetin e hidhur shqiptarë në Maqedoni dhe po e shpërfaq urrejten maqedone dhe serbe ndaj kulturës dhe historisë shqiptare.

Fituesi i çmimit Saharov nga varri po e trazon lidershipin serb dhe veglat, instrumentet e tij në Shkup.

Adem Demaci, njeriu që nuk kishte frik as vdekjen për ta mbrojtur të vërtetën dhe lirinë u kishte thënë hapur maqedonasve, që tek shqiptarët gjejnë mikun dhe aleatin që nuk ka asnjë pretendim, ndërsa Serbia është ajo që e quan Maqedoninë, Serbia e Jugut me pretendimin për ta aneksuar.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

svecla gazmend hoxha

Hoxha: Ky ishte qëllimi Serbisë me sulmin në Banjskë

biden

Komuniteti shqiptaro-amerikan letër presidentit Biden, shpreh shqetësim për rrezikun nga Serbia

IMG_5719

Politikani serb: Radoiçiq u mor vesh me autoritetet serbe, prandaj u lirua

izet mexhiti3

Mexhiti: Përmes internetit lojërave të fatit e futën bixhozin në familjet tona

ASH

ASH: Interpelanca e opozitës teatër komik, procedura për kryeprokurorin e ri tanimë ka fillua

shaip kamberi

Kamberi: Ndikimi i politikës serbe në drejtësi është fatal, por, me aktin e sotëm, ajo po merr epitetin e shtetit “sponsor të terrorizmit”

monstra

“Monstra”, Aziri: Supremja na dënoi me urdhër të kryeminsitrit Kovaçevski

Nikola-Sanduloviq

Politikani serb: Ja si deshti të më eliminoj Vuçiqi

Angela Ageler

Ligji për Amnisti, ja çka thotë ambasadorja amerikane, Aggeler

INFO

NA NDIQ