Ademi: Bujar Osmani, favorit absolut në zgjedhjet presidenciale! (Video)

ina-online
ina-online

22/02/2024

Nënkryetari dhe shefi i grupit parlamentar të BDI-së, Arbër Ademi deklaroi se kandidati i tyre për president, Bujar Osmani është favorit absolut në zgjedhjet e 24 prillit.

“Unë besoj se do të jetë favorit absolute. Sot po e shohim se cilat janë reagimet e mbarë opinionit edhe përskaj asaj se sot janë publikuar kandidaturat tjera, lajmi që Bujar Osmani është kandidat i Ali Ahmetit për zgjedhjet presidenciale është lajmi i parë në media shtetërore.
Ne do të bëjmë maksimumin që z.Osmani të kalojë në raundin e dytë, por ajo çka është shumë e rëndësishme është se kandidimi i z.Osmani shkon me një kauzë shumë konkrete. Kauza e BDI-së dhe Ali Ahmetit është që presidenti të zgjidhet nga Kuvendi me dy shumica, pra me 2/3 e votive nga numri i përgjithshëm i deputetëve, por edhe me shumicën e Badenterit me çka presidentit i jep një fuqi edhe më të madhe politike, ekzekutive, duke reflektuar kështu konsenzusin ndërpartiak, një konsensus më të gjërë për shkak se 2/3 kërkohet, por edhe atë ndërentike, për arsyes se komunitetet joshumicë do të duhet të deklarohen me shumicë se janë për një kandidat”, deklaroi për Lajm, deputeti Ademi. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

improvizim bujar

Pasi mori rolin e kryetarit të Kuvendit, Ziadin Sela në seancën e improvizuar shpalli Bujar Osmanin president të shtetit

improvizim

Në seancë të improvizuar, Ali Ahmeti shpall Ziadin Selën kryetar të Kuvendit të RMV-së

Protesta_Mjeket

Specialistët privatë vazhdojnë me grevën, thonë se kanë presione nga klinikat dhe kolegët më të vjetër

qytetare-1280x899

Shumica e të rinjve përdorin rrjetet sociale, sipas tyre partitë janë burimi më i madh i informacioneve të pasakta

ziadin sela

Sela: Pse janë të shqetësuar nga Fronti Evropian

afrim gashi

Gashi: Ata që sot e sulmojnë Albin Kurtin, janë të njëjtit që po i vajton edhe Aleksandar Vuçiqi

zgjedhje maqedoni

Fillon gara për deputetë, edhe pesë ditë fushatë presidenciale

bilall kasami kumanove

“Ju ka hyrë fesati, po përçahen çdo ditë” – Kasami thumbon Frontin Europian

zgjedhje maqedoni

Sot nisi fushata për zgjedhjet parlamentare

INFO

NA NDIQ